„1984” George’a Orwella ożywa na scenie

18 marca uczniowie klas IG-IVG wraz z nauczycielką języka angielskiego panią Ingą Kondratowicz wybrali się do sali koncertowej „KABLYS” na przedstawienie George’a Orwella „1984”, które odbyło się w języku angielskim.

„1984” to powieść, której tematy są nadal aktualne. Utwór o władzy totalitarnej kontrolowanej przez Big Brothera wciąż wywołuje dyskusje i refleksje na temat kontroli, wolności i manipulacji. Powieść stała się klasycznym literackim przykładem fikcji politycznej i rozpowszechniła takie pojęcia z utworu jak „Big Brother”, „myślozbrodnie”, „nowomowa” i „2 + 2 = 5”. Przeniesienie tej historii na scenę teatralną stanowi niezwykłe doświadczenie, które budzi emocje i prowokuje do myślenia, szczególnie młodych widzów.

Wybranie się do teatru stało się nie tylko rozrywką, ale także powodem do refleksji nad społeczeństwem, władzą i indywidualną wolnością.

Uczennica klasy IVG Joanna Dacewicz

Zajęcia prewencyjne o substancjach psychoaktywnych

20 marca w naszym gimnazjum gościliśmy specjalistę Wileńskiego Biura Zdrowia Publicznego p. Sonatę Patapienė, która miała zajęcia o substancjach psychoaktywnych dla uczniów klas 6-7 oraz I-IIG. Podczas lekcji uczniowie za pomocą aplikacji Kahoot odpowiadali na pytania, następnie analizowali swoje błędy, a tym samym otrzymywali nową wiedzę. Podczas zajęcia poruszane były pytania na temat substancji psychoaktywnych: co to jest, jakie są ich rodzaje, jak działają po organizm człowieka dorosłego i jak na nastolatka, dlaczego te substancje są zakazane i jak oprzeć się pokusie ich używania.

Takie zajęcia nie tylko dostarczają nowej wiedzy, ale też motywują do prowadzenia zdrowego stylu życia, rozwijania umiejętności, które poprawią jakość życia każdego z nas.

Socjalny pedagog Anna Maciulewicz