PODSUMOWANIE PROJEKTÓW STEAM W GIMNAZJUM

Minionego roku w gimnazjum startowały dwa projekty „Najlepszy statystyk“ i projekt międzynarodowy „Łańcuch dla drzew“.

Międzynarodowy projekt „Łańcuch dla drzew“ połączył szkoły z Poznania, Grudziądza, Warszawy, Niemenczyna i Bezdan. Szkoły były wyposażone w czujniki IOT i kontenery na śmiecie, do których zbierano baterie. W czasie projektu uczniowie zapoznali się z nowymi IT technologiami, uczęstniczyli na lekcjach online. Celem projektu było pokazania dla młodzieży praktycznych zastosowań Internetu Rzeczy w połączeniu z technologią Blockchain w gospodarce śmieciowej jednocześnie zwracając uwagę na technologie w gospodarce leśnej.

Projekt „Najlepszy statystyk“ organizowała grupa metodyczna Nauk Ścisłych i Przyrodczych. Ten projekt zaangażował naszą młodzież do zbierania danych o uczniach naszego gimnazjum. Każda klasa wylosowała temat, musiała go rozwinąć, ułożyć statystykę, nagrać przedstawienie i odesłać dla komisji, która klasy wyłoniła w różne kategorie, a zwycięzców wybierali sami uczniowie za pomocą IT technologii. Teraz wiemy czyje tornistry są najcięższe i najlżejsze, jaki kolor włosów i oczów w gimnazjum występuje najczęściej, jaka klasa jest najwyższa i o jakich profesjach marzą.

Po przedstawieniu projektów nauczycielka informatyki Regina Dubicka przyszykowała uczniom zajęcie na Kahoot, gdzie uczniowie utrwalili swoje wiadomości o szkielecie i kościach. Także uczniowie oficjalnie nadali „imię“ szkieletowi, który znajduje się gabinecie biologii.

Przewodnicząca grupy metodycznej

Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Jolanta Szemiene