Uczciliśmy Dzień Odrodzenia Niepodległości Litwy

W tym roku uczniowie klas 3 i 4 uczcili Dzień Odrodzenia Niepodległości Państwa Litewskiego zwiedzając Muzeum Narodowe Litwy  i  Muzeum Sztuki Stosowanej.

Celem wyjazdu było przybliżenie uczniom historii naszego kraju. Uczniowie poznawali byt, rodzaje zajęć oraz narzędzia pracy używane w epoce kamienia. Mieli też możliwość dokładnie obejrzeć bardzo cenne eksponaty wynalezione podczas wykopalisk archeologicznych. To były: kamienne siekiery, ostrza, łuki, strzały, garnki, ozdoby.  Jednocześnie dowiedzieli się więcej o pracy archeologa i sami mogli na kilka minut doświadczyć jak pracują ludzie w tym zawodzie. Na zakończenie popróbowali własnoręcznie ulepić z gliny i udekorować wyroby podobne do tych, które były w epoce kamienia.

Następnym, punktem naszego wyjazdu było Muzeum Sztuki Stosowanej. Tam uczniowie obejrzeli ekspozycję wyrobów z porcelany. Poznali też historię ich powstania oraz drogę przybycia  porcelany do krajów Europy. Podczas zajęcia edukacyjnego pogłębili wiedzę o właściwościach porcelany i wielobarwnie udekorowali porcelanowe talerzyki.

Zajęcia w muzeach Wilna dają możliwość praktycznego poznania świata, historii i sztuki. Poznając historię naszego kraju krzepimy miłość do Ojczyzny, zasiewamy ziarnka patriotyzmu.

Nauczycielka klas początkowych

Anna Fedorowicz