Edukacyjny projekt „Miłość w życiu ludzkim jest siłą budującą czy niszczącą?”

Czym właściwie jest miłość? To pytanie stawiają sobie ludzie tak długo, jak istnieje świat. Wydaje się nam, że dopiero to uczucie pozwala człowiekowi poczuć się naprawdę szczęśliwym. To miłość napędza rozwój świata. Przekazy filmowe, reklamowe, teatralne, komiksowe prezentują ją w różny sposób.

Na lekcji języka polskiego w klasie IG zrodził się pomysł zorganizowania projektu „Miłość w życiu ludzkim jest siłą budującą czy niszczącą?”. Głównymi celami było: uzyskanie informacji o rodzajach i symbolach miłości, kształcenie umiejętności zbierania, selekcji i opracowywania zebranych materiałów oraz kształcenie umiejętności współdziałania w grupie. Uczniowie w styczniu opracowali plan działań i przez kilka tygodni realizowali zaplanowane zadania.

W ramach projektu zostały zorganizowane zajęcia z języka polskiego i literatury „Różne ujęcia miłości w literaturze “. Także odbył się sondaż ankietowy. Oto niektóre pytania: Czy warto kochać? Czy wierzycie w szczęśliwą miłość? Czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia? Odbył się konkurs poezji. Następnym etapem pracy było zorganizowanie debaty „Miłość w życiu ludzkim jest siłą budującą czy niszczącą?” . O miłości opowiedzieli uczniowie klasy IG oraz IIG.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w realizację projektu.

Koordynator projektu Edyta Klimaszewska

Mali badacze

“Odkrywać, to znaczy wiedzieć to, co wszyscy widzą

i myśleć tak, jak nikt dotąd nie myślał”

A. Sz. Gyord

Dzieci już od urodzenia są ciekawskimi odkrywcami i badaczami. Uczą się przez działanie. Działania badawcze są kreatywne, dzięki czemu dzieci poszerzają swoją wiedzę, uruchamiają wyobraźnię, koncentrację uwagi, spostrzegawczość, wytrwałość.

Grupa przygotowawcza „Krasnoludki” też wystąpiła w roli małych badaczy.Wykonane eksperymenty zachęcają do myślenia, porównania, opowiadania. Z nowych doświadczeń dzieci czerpią wiele radości, jest to wspaniała zabawa dla nich.

Inesa Mackiewicz

Marina Naumowa

Konkurs ,,Mistrz historii Litwy”

Stowarzyszenie Nauczycieli Historii Litwy (lit. LIMA) już po raz dziesiąty organizuje ogólnokrajowy konkurs „Mistrz historii Litwy”. W pierwszym etapie konkursu, który odbył się 15 lutego w naszym gimnazjum, wzięli udział uczniowie klas IIG – IVG. Zwycięzcą został uczeń klasy IIG Daniel Aškelovič, który reprezentował nasze gimnazjum w finale konkursu.W etapie finałowym, który odbył się 1 marca 2024 r. w Sejmie Republiki Litewskiej, uczestnikom gratulowali nie tylko organizatorzy konkursu, ale także jego patronka, marszałek Sejmu Viktorija Čmilytė-Nielsen.Uczestnicy finału rozwiązywali zadania w Sali Aktu 11 marca. Później uczniowie mogli wziąć udział w zwiedzaniu Sejmu. Tymczasem nauczyciele wysłuchali wykładu o bezpieczeństwie państwowym Litwy, który prowadził Laurynas Kaščiūnas.

Nauczycielka historii Lilija Gajewska