Poznajemy świat poprzez eksperymenty

„Powiedz mi a zapomnę, pokaż, a zapamiętam, pozwól mi działać – a zrozumiem”

Konfucjusz

Uczniowie najlepiej uczą się poprzez doświadczenia, prace praktyczne i różnego rodzaju badania, a więc organizując proces nauczania i wychowania często używamy metody badawcze. Kolejne zajęcie „Droga soli od czasów najdawniejszych do dziś” mieliśmy 6 lutego.  Wzięli w nim udział uczniowie klas początkowych i zerówki. Celem zajęcia było utrwalenie i pogłębienie wiedzy o soli, jej pochodzeniu, korzyści i właściwościach. Podczas zajęcia wielu z młodocianych badaczy miało możliwość dowiedzieć się: Dlaczego przedmioty nie toną w solonej wodzie?, „Czy lód posypany solą topnieje?”, „Czy sól można kolorować?”. Kolorowanie i badanie właściwości solonej wody sprzyjały temu, że powstawały coraz to nowe wnioski, co świadczy o tym, że taka metoda aktywizuje i pobudzała myślenie badających.

Poprzez wykorzystywanie takiego rodzaju eksperymentów uczniowie przyswoiły nowe wiadomości, a zdobyta wiedza została bardziej trwalsza. Zajęcie rozpaliło chęć do kolejnych lekcji poznawania świata poprzez badania praktyczne metodą STEAM.

Anna Fedorowicz nauczycielka klas początkowych