Dzień Bezpiecznego Internetu

Co roku w drugi wtorek lutego na całym świecie jest obchodzony Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji uczniowie klas 5-6 mieli nietradycyjną lekcję. Celem zajęć było przypomnienie uczniom, że pomimo całej swej atrakcyjności i dostępności, w Internecie czyha niemało niebezpieczeństw. Świat wirtualny coraz mocniej wciąga młodych ludzi. Szczególnie serwisy społecznościowe, a mianowicie Facebook, nabierają coraz większego znaczenia w obcowaniu uczniów klas nie tylko starszych, ale i tych młodszych.

Aby uświadomić, jakie mogą być konsekwencje z nieobmyślanego publikowania informacji o sobie, o swoich bliskich, udostępniania zdjęć, uczniowie obejrzeli filmik z serii „321… Internet” pod tytułem „Małe zdjęcie – duży problem”. Podczas dyskusji nad treścią filmiku, uczniowie wyznali, że rzadko myślą o konsekwencjach udostępniając publicznie swoje zdjęcia. Dlatego za pomocą specjalnej aplikacji każdy chciał sprawdzić, jak widzą jego profil w Facebook obcy ludzie. Prawda okazała się dla niektórych szokująca. Powstało pytanie: jak można zabezpieczyć swoją informację przed obcymi czy nawet usunąć swoje konto. Uczniowie zrozumieli, jak ważne są ustawienia prywatności, każdy je sprawdził i poprawił, i postanowił zastanawiać się nad tym, co publikuje w sieci internetowej nie tylko w Dniu Bezpiecznego Internetu, ale i w przyszłości.

Nauczycielka technologii informacyjnych Regina Dubicka

DSC_0005 [] DSC_0006 [] DSC_0009 []