Edukacyjna wycieczka do skansenu w Rumszyszkach

Uczniowie naszego gimnazjum biorą aktywny udział w obchodach Roku Etnicznego p.t. ,,Regiony etnograficzne Litwy’’. Grupa uczniów klas 1 – 6 odbyła edukacyjną wycieczkę do skansenu w Rumszyszkach.

Po przybyciu do skansenu zostaliśmy serdecznie przywitani przez dwóch przewodników. Podzieliliśmy się na dwie grupy: 1-3 klasa i 4-6 klasa. Ekspozycja jest podzielona na regiony etnograficzne Litwy – Dzukię, Auksztotę, Suwalkiję, Żmudź oraz Małą Litwę. Zwiedziliśmy te wszystkie regiony. Każdy sekcja prezentuje typowe dla danego obszaru domy, stodoły, spichlerze, stajnie, obory i młyny. Zachowano ich wyjątkowe wnętrza z typowymi sprzętami domowymi, narzędziami i ozdobami, używanymi na Litwie w dawnych czasach. W niektórych budynkach mieszczą się warsztaty przedstawiające rzemiosła dawnych Litwinów, instrumenty pracy oraz stare narzędzia rolnicze. Nawet deszczowa pogoda nie potrafiła zepsuć dążeń uczniów do nowych wiadomości i wrażeń. Dzieci ciekawiło wszystko. Często przewodnicy odpowiadali na pytania uczniów.

Mimo że Litwa jest niewielkim krajem, posiada bogatą historię, obejmującą zwyczaje i tradycje ludzi, niegdyś zamieszkujących te ziemie. Uczniowie naszego gimnazjum wykazują dużo chęci do poznania historii ojczystego kraju.

Franciszka Jankowska      nauczycielka nauczania początkowego