Obchody Tygodnia Języka Polskiego

Mowo polska! Orlico swobodna,

Tyś wichr wzlotów, tyś krwawych miecz starć!

Mowo polska! Słoneczna i miodna,

Tyś pachnąca ojczystych lip barć.

Mowo polska! Pacierzu i gromie,

Tyś szept matki nad dziecka złym snem!

Mowo polska! Ojczyzno i domie!

(Artur Oppman — Mowa polska, fragm.)

W dniach 9-13 listopada odbyło się szereg przedsięwzięć w związku z obchodem Tygodnia Języka Polskiego. Głównym celem było zainteresowanie młodzieży poprawnością i kulturą języka ojczystego, rozwijanie umiejętności pisania, mówienia, słuchania oraz wyrażania własnych emocji.W ramach tego przedsięwzięcia nauczyciele języka polskiego oraz klas początkowych zorganizowali różnorodne konkursy, w których uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę. Odbyło się konkursowe „Juliuszowe dyktando“ dla uczniów klas 1-12.Z każdej klasy wyłoniono „Mistrza Ortografii“ .Cieszyły liczne prace, w których nie znalazło się żadnego błędu. Zorganizowana także zostala wystawa ilustracji do ulubionej książki, którą własnoręcznie wykonali uczniowie klas 1-5. Nie zabrakło dzieciom pomysłów i wyobraźni, a najważniejsze chęci i zaangażowania do wykonania prac. Uczniowie klasy IIG z nauczycielem od historii wzięli udział w uroczystości składania wieńców na Cmentarzu Rossa z okazji Niepodległości Polski.Uczniowie podczas lekcji języka polskiego mieli okazję obejrzeć  filmy polskie. Odbył się także konkurs krasomówczy  dla uczniów klas 1-7. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się poprawną polszczyzną i doskonałą artystycznością. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Wszystkim uczniom biorącym udział w przygotowanych konkursach serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom  jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Nauczycielka języka polskiego

Edyta Klimaszewska