Lekcja w Oniksztach

14 października uczniowie klas 6-12 mieli nietradycyjną lekcję nauczania w Oniksztach.Wyjechali do Kraju Oniksztyńskiego, gdzie  zwiedzili wiele obiektów ważnych dla Litwy . W pobliżu Kamienia Puntukas przywitały wycieczkowiczów ogromne drzewa. Po przejściu kilku metrów uczniowie ujrzeli jeden z największych głazów na Litwie – Kamień Puntukas. Legenda głosi, że diabeł niósł ten kamień, by zburzyć kościół, jednak usłyszawszy pianie kogutów porzucił go. Legendę o Puntukasie przytoczył A. Baranauskas w swoim poemacie „Borek Oniksztyński”. Dzisiaj – to pomnik, na którym wykuto bareliefy litewskich lotników Steponasa Dariusa i Stasysa Girėnasa oraz słowa ich testamentu do narodu litewskiego. Również była okazja na spacer koronami drzew. To jedyna taka ścieżka nie tylko w krajach bałtyckich, ale też w Europie Wschodniej. Długość ścieżki wynosi 300 metrów i prowadzi na 35-metrową wieżę, z której można podziwiać borek oniksztański, rozsławiony przez litewskiego poetę Antanasa Baranauskasa, wijącą się rzekę Świętą.

Edyta Klimaszewska