Tuwimki- czyli Julian Tuwim- poeta poezji dziecięcej

Dobiegł ku końcowi projekt, poświęcony obchodom Roku Tuwimowskiego. pt. ” Tuwimki- czyli Julian Tuwim poeta poezji dziecięcej”. Głównym założeniem projektu było bliższe poznanie postaci Juliana Tuwima, jako człowieka i mistrza słowa literatury dziecięcej, zachęcenie dzieci do czytania książek, a także integrowanie społeczności szkolnej: uczniów, nauczycieli i rodziców. Dzieci brały udział w konkursach: czytelniczym, plastycznym i dramatycznym.

24 października 2013r. odbyło się podsumowanie dotychczasowych działań związanych z obchodami Roku Tuwimowskiego. Uczniowie początkowych klas wcielili się w postacie z wierszy Juliana Tuwima. Zaczęło się od przedstawienia mini-inscenizacji wiersza „ Kotek”, a następnie oglądaliśmy „ Słówka i słufka”, „ Spóżniony słowik” i „ Rzepki”. Potem był konkurs- ouiz na odgadnięcie nazwy wierszy na podstawie przeczytanego dwuwersu. Pomysłów na ciekawe interpretacje utworów Tuwima nie brakowało….. Przyznano nagrody dla uczniów 1-4 klas za udział w projekcie.
Realizacja projektu „Tuwimki- czyli Julian Tuwim- poeta poezji dziecięcej” w Szkole Sredniej im. Juliusza Słowackiego nosiła znamiona świetnej zabawy, bo taka jest właśnie twórczość mistrza słowa dziecięcej poezji. Reasumując, należałoby podkreślić, że warto czytać Tuwima dzieciom, ponieważ wiele z jego utworów zawiera ukryte przesłanie, które kształtuje spojrzenie na świat naszych pociech, a wszyscy przecież chcielibyśmy, by nasze dzieci umiały wieść szczęśliwe życie w dzisiejszej rzeczywistości.

Honorata Szapeliene, nauczycielka klas początkowych