ZAPUSTY W GIMNAZJUM

„Jak zapusty to zapusty stół nie będzie dzisiaj pusty, bo w Bezdanach lubią bale i bawią się doskonale” –  oto właśnie takimi słowami 13 lutego w gimnazjum była rozpoczęta impreza zapustowa. Zapusty to ostatni dzień przed wielkim postem wielkanocnym, dlatego uczniowie każdej klasy robili stół zapustowy i  mieli zadanie – upiec największy blin. Ten dzień nie minął bez sportu. Uczniowie grupy przedszkolnej i klas początkowych z nauczycielkami mieli zabawy przy muzyce, która stwarzała odświętny nastrój. Natomiast uczniowie klasy 5-12 tradycyjnie ścigali się na ławie, trafiali piłeczkami i  strzałkami do celu. Podczas święta nie zabrakło pysznych wypieków, ziołowej herbatki i kiełbasek.

Uczęstnicy święta upiększyli święto zapustowymi maskami i Marzannami. Na zapustych nie zabrakło pięknych Cyganeczek, które wszystkim chętnym wróżyły przyszłość.

Zapusty to dzień, kiedy się tańczy, bawi, głośno śmieje i krzyczy, to dzień, kiedy wiosna zamienia zimę. Tradycja zachowała w sobie wiele dawnych magicznych elementów powiązanych z zapowiedzią i budzeniem wiosny, w których dostrzegano odwołania się do kultu przyrody i elementów widowiskowych, dlatego uczniowie przy ognisku wołali na wiosnę i myśleli o swoich marzeniach. Wszyscy wspólnie smacznie i wesoło pożegnali zimę. Z całego serca dziękujemy za wspólną zabawę, która sprawiła  wiele radości. Dziękujemy rodzicom  za pyszne domowe wypieki: ciastka, chrusty, pączki, wafelki oraz blinki.

Nauczycielka Jolanta Szemiene