Rok 2023- rokiem Jana Matejki

Zadanie, tj. „Rok 2023-rokiem Jana Matejki” zostało sfinansowane w wysokości 7 500,00 PLN ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023 za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”  im. Jana Olszewskiego.

Jan Matejko to jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach Polski – jego twórczość, ale także niezłomna postawa obywatelska sprawiły, że na stałe zapisał się na kartach historii kraju. W 2023 roku jest obchodzona 185. rocznica urodzin Jana Matejki oraz 130. rocznica jego śmierci. Z tej okazji uczniowie gimnazjum wzięli udział w edukacyjnym projekcie „Rok 2023-rokiem Jana Matejki”. Głównym celem projektu było zachęcenie młodych do inspirowania się postacią Janem Matejką, rozbudzanie szacunku i poczucia dumy wobec dorobku minionych pokoleń, kształtowanie postawy szacunku do kultury i tradycji polskiej oraz postaci wielkich Polaków.

A więc projekt był skierowany do uczniów klas 9-12 i został zrealizowany w listopadzie. Podczas lekcji plastyki uczniowie poznali życie Jana Matejki oraz namalowali obrazy inspirowane twórczością malarza. Zostali wyłonieni  uczniowie za najlepsze prace malarskie. W nagrodę była  zorganizowana wycieczka do Wilna, uczniowie wzięli udział w muzealnej lekcji. Natomiast wszyscy uczestnicy projektu obejrzeli spektakl w Nowym Teatrze w Wilnie „Dlaczego jestem tutaj” w reżyserii Sz. Szulc. W ramach projektu także odbyła się wystawa prac twórczych pt. “Obrazy Jana Matejki oczyma dzieci”. Dzięki tej wystawie Jan Matejko stał się  wszystkim bliższy, a jego twórczość bardziej znana. Wspólnie spędzone chwile zostały uwiecznione na pamiątkowych fotografiach.

Edyta Klimaszewska