Zajęcie edukacyjne „Miłość pod pieczęcią woskową: historia Barbary Radziwiłłówny i Zygmunta Augusta”

11 grudnia bieżącego roku uczniowie klas 5, 7 i 8 gimnazjum w ramach projektu „Radziwiłłowie – książęta litewscy” brali udział w zajęciu edukacyjnym „Miłość pod pieczęcią woskową: historia Barbary Radziwiłłówny i Zygmunta Augusta” w Pałacu Wielkich Książąt w Wilnie.

Po wysłuchaniu ciekawego opowiadania przewodnika o słynnym rodzie Radziwiłłów z Wielkiego Księstwa Litewskiego, uczestnicy wycieczki czytali, omawiali i analizowali listy szlacheckie, pisane w XVI wieku. Pisanie listów tamtych czasów potrzebowało bezmiernie dużo mądrości, świadomości i wykształcenia. Myśli w listach też nie były pisane byle jak: pisano ich w ustalonej kolejności i „zawijano” w wyrafinowane frazy. Właśnie tak długi czas musieli obcować zakochani Barbara Radziwiłłówna i Zygmunt August.

W czasie edukacji i wystawy „Radziwiłłowie: historia i dziedzictwo książąt” uczniowie i nauczyciele nie tylko zapoznali się z historią korespondencji słynnej pary, ale także dowiedzieli się, o czym w listach opowiadali jeden drugiemu władca i jego ukochana żona. Uczniowie także własnoręcznie wykonali pierścień sygnet z wybranym historycznym znakiem heraldycznym.

Po bardzo ciekawym i sensownym zajęciu w Pałacu Wielkich Książąt w Wilnie, uczniowie jeszcze odwiedzili i przepiękną choinkę na Placu Katedralnym. Pełni wrażeń i w duchu świątecznego nastroju, uczniowie szczęśliwi wrócili do domu.

Nauczycielka języka litewskiego Alona Rynkun