Dzień Tolerancji w naszym gimnazjum

W dniu 13 listopada w naszym gimnazjum obchodzono Międzynarodowy Dzień Tolerancji, którego symbolem w tym roku jest latarnia morska. Jak latarnia wskazuje na morzu drogę statkom, które szukają drogi do portu, pomaga unikać im mielizny, tak słowo tolerancja podkreśla podstawę stosunków międzyludzkich, ponieważ oznacza szacunek do innego człowieka, nie zważając na jego poglądy, narodowość, rasę, religię.

Dzisiejszego dnia uczniowie podczas lekcji dyskutowali o pojęciu tolerancji, wykonywali różne zadania na polepszenie swoich wzajemnych stosunków, oglądali dydaktyczne filmiki o przyjaźni, szacunku, wyrozumiałości. Każdy klasa lub grupa uczniów miała też za zadanie wykonać z papieru statek, którym mogłaby dotrzeć do symbolicznej „latarni tolerancji”.

Życie we współczesnym świecie nie jest łatwe, ale może być bardzo ciekawe, jeżeli będziemy umieli dostrzec i nawiązać dialog z ludźmi, którzy inaczej rozważają, wyglądają lub mówią. Tylko pamiętajmy, że najważniejszym czynnikiem w tym dialogu musi być tolerancja.

Organizatorzy Dnia Tolerancji

logopeda Agata Grebniewa i pedagog socjalny Wiktoria Podlecka