Tydzień Języka Polskiego

Zgodnie z decyzją członków Koła Metodycznego Polonistów Rejonu Wileńskiego w  dniach 11-15 listopada w naszym gimnazjum odbył się Tydzień Języka Polskiego. Imprezy z tej okazji rozpoczęły się w poniedziałek od uroczystej akademii z okazji Dnia Niepodległości Polski pt. „Niepodległa, niepokorna”. Uczniowie zebranym przypomnieli drogę Polski do niepodległości, zaprezentowali filmik o Marszałku Józefie Piłsudskim oraz zaśpiewali pieśni patriotyczne. Następnie, jak co roku, delegacja naszego gimnazjum brała udział w Obchodach Święta Niepodległości na cmentarzu Rossa w Wilnie, gdzie złożono wieniec przy Mauzoleum Matki i Serca Syna.

W ramach Tygodnia Języka Polskiego uczniowie mieli różne zajęcia zaplanowane przez polonistek i nauczycielki klas początkowych: jak co roku pisali „Juliuszowe dyktando”, oglądali ulubione filmy polskich reżyserów, a później omawiali je, brali udział w konkursie wyrazistego czytania dla uczniów klas 7-8, który odbył  się w Gimnazjum im. Stanisława Kostki w Podbrzeziu, a uczniowie klas początkowych mieli konkurs czytelniczy „Bajki czytać lubimy, bo się z nich uczymy”. We środę uczniowie klas I-IIG mieli lekcję literatury na starówce wileńskiej, gdzie odwiedzili miejsca, które nam przypominają wielkich Polaków, czytali i analizowali fragmenty utworów A. Mickiewicza, J. Słowackiego, Cz. Miłosza i in. Uczniowie klas starszych zebrali materiał o Oldze Tokarczuk i podczas lekcji przedstawili go przyjaciołom. W taki sposób bliżej zapoznali się z biografią i twórczością laureatki Nagrody Nobla. Cieszymy się niezmiernie, że w tym roku swoją działalnością dołączyły się do nas też dzieci z zeróweczki- rysowały one ilustracje do swoich ulubionych bajek.

Tego typu przedsięwzięcia przypominają rolę języka ojczystego w życiu każdego człowieka, uczniowie dbają o świadomość językową i jego poprawność, zgłębiają wiedzę o języku polskim, a udział w imprezach patriotycznych wzmacnia tożsamość narodową i obywatelską.

Nauczycielka języka polskiego Anna Maciulewicz