Edukacyjna lekcja w piekarni pierników

22 października grupa uczniów klas początkowych oraz piąta klasa miała słodkie edukacyjne zajęcie w piekarni pierników. Dzieci serdecznie powitali gospodarze piekarni, podzieli na dwie grupy. Na początku wszyscy złożyliśmy ,,przysięgę’’, że nie wydamy sekretu przepisu składu piernika, a jeżeli ktoś naruszy ,,przysięgę’’ to ma 5 lat i 5 zim nieodpłatnie pracować w piekarni.Taka ,,przysięga’’ była dobrym, żartobliwym początkim do tak słodkiego zajęcia. Każde dziecko miało okazję nauczyć się wypieku pysznych pierników, po raz pierwszy poznać proces ich pieczenia. Najpierw było mięciutkie, pachnące miodem ciasto, które należało dokładnie rozwałkować, następnie wyciąć odpowiednią foremką, upiększyć za pomocą patyczka. Gotowe pierniki dekorowali mając do dyspozycji dużo kolorowego lukru. Dopóki piekły się pierniki, oglądnęli film o Wilnie, który pokazał jak wyglądało miasto przed stu laty.Każde dziecko otrzymało własnoręcznie upieczone i upiększone po pięć pierników.

Nauczycielka nauczania początkowego Franciszka Jankowska