Kochać słowa wierszowane, znaczy je głosić

17 października uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w strefowym etapie konkursu recytatorskiego „Kresy 2019”, który odbył się w Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie. Uczestnicy byli dobrze przygotowani, a więc praca komisji oceniającej nie była łatwa. Każdy z uczestników zadeklamował dwa wiersze.  Tym razem w konkursie brali udział uczestnicy zaczynając od wieku przedszkolnego i kończąc uczniami dwunastych klas. Uczniowie poszczególnych kategorii wiekowych wybierali do interpretacji takie utwory, które były bliższe ich sercu.

Miło było wiedzieć najmłodszych recytatorów, którzy razem ze starszymi kolegami odważnie stanęli przed komisją. Chociaż ich wiersze były krótsze, ale dziecięca szczerość była wielkim atutem.  Tylko najmłodsi potrafią zaprezentować swój świat dziecięcy takim jakim oni go widzą i odbierają, a przeżycia z jakimi mówią słowa bohaterów dziecięcych wierszy są zawsze prawdziwe, mówione od serca.

Konkurs recytatorski – to przede wszystkim lekcja miłości do wierszowanego słowa pisanego w języku ojczystym, możliwie pisanego przed wieloma laty, a cieszącego słuchacza również dzisiaj. W takim konkursie nie zwycięstwo jest najważniejsze, ale udział. Z pewnością mogę twierdzić, że ci uczniowie, którzy biorą udział w konkursach recytatorskich na pewno zachęcą się do czytania i interpretowania poezji w przyszłości.

W konkursie brało udział wielu, ale do następnego etapu przeszli najlepsi. Cieszymy się, że wśród nich były też nasze uczennice Brigita Czaplińska (klasa 5), Polina Auziak (klasa 1) i Darija Paknyte (klasa 1). Zmagając się słowem mówionym wierszem pokonały one innych uczestników i zostały wytypowane do udziału w rejonowym etapie konkursu „Kresy 2019”. Jesteśmy dumni z wyników oraz gratulujemy zwyciężczyniom. Jak powiedział kiedyś Edgar Allan Poe: „Poezja jest rytmicznym tworzeniem piękna za pomocą słów”. Niech słowo wierszowane i nadal będzie przez nich głoszone upiększając naszą codzienność i ciesząc ucho słuchacza.

Anna Fedorowicz

Rejonowy XVIII Konkurs Recytatorski im. Adama Mickiewicza „Kresy 2019”

Wszystko jest poezją – każdy jest poetą

E.Stachura

22 października w naszym gimnazjum odbył się Rejonowy XVIII Konkurs Recytatorski im. Adama Mickiewicza „Kresy 2019”. Konkurs zgromadził miłośników poezji polskiej. Nasze gimnazjum reprezentowały uczennice Daria Paknytė, Polina Auziak oraz Brigita Czaplińska.

Młodzież szkolna zaprezentowała fragment dramatu „Balladyna“ Juliusza Słowackiego. Natomiast piosenka do słów ballady Adama Mickiewicza „Świtezianka“ wprowadziła zebranych w poetycki nastrój. Uczestników przywitała dyrektor gimnazjum Wiesława Wojnicz oraz zastępca kierownika Wydziału Oświaty Administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego Janina Klimaszewska. Spośród 71 uczestników zostali wyłonieni najlepsi recytatorzy, którzy będą reprezentowali rejon wileński podczas zmagań krajowych. Cieszymy się, że uczennica naszego gimnazjum Daria Paknytė (nauczycielka Anna Fedorowicz) otrzymała w konkursie recytatorskim wyróżnienie. 8 listopada będzie reprezentowała rejon wileński na krajowych eliminacjach „Kresów 2019” w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Serdecznie gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy.

Polonistki A. Maciulewicz, E. Klimaszewska