Lekcja poznania świata w małym zoo

26 września uczniowie grupy przygotowawczej i klasy pierwszej naszego gimnazjum mieli okazję odwiedzić Centrum Młodocianych Przyrodników w Wilnie.

Wycieczka rozpoczęła się od obserwacji zwierząt na podwórku. Spotkały nas dumnie chodzące po dziedzińcu gęsi, które szybko zapadły w dzienny sen. Mogliśmy tu obserwować kozy, lamy, ptaki drapieżne oraz ptactwo domowe.

Mali podróżnicy obejrzeli też chomiki, króliczki, morskie świnki i myszki.

Na terytorium małego zoo znalazły sobie dom ptaki, których spotkały jakieś nieszczęścia. Jednym z nich jest morski jastrząb, który szczególnie zaciekawił dzieci. Z powodu utraty jednej nóżki nie potrafi zatroszczyć się o siebie, a tutaj ma odpowiednie warunki do życia.

Młodociani turyści podziwiali też wiele rodzajów różnobarwnych papug, które cieszyły nas swym szczebiotem. Obserwowaliśmy rybki pływające w akwarium. Nie zostały bez uwagi również żółwie, ogromny pająk, ślimak i duże żuki.

Na zakończenie zatrzymaliśmy się przy kolekcji motyli. Można było tu widzieć jak bogaty jest świat owadów, jak wiele gatunków różnej wielkości motyli można spotkać na naszych łąkach.

Pełni wrażeń i chęci kontynuowania podróży mali przyrodnicy wrócili do szkoły.

Anna Fedorowicz