Dzień Języków Europejskich

Tegoroczne święto Dnia Języków Europejskich w naszym gimnazjum rozpoczęło się jeszcze przed kilkoma dniami do obchodzonej w całej Europie daty. W ciągu całego tygodnia podczas lekcji języka angielskiego uczniowie rozmawiali o językach obcych, dyskutowali na temat ich nauczania, marzyli, jaki język chcieliby się nauczyć i jaki, ich zdaniem, z nich jest najpiękniejszy na świecie. Najmniejsi uczniowie gimnazjum zapoznali się z flagami państw europejskich – pierwszacy samodzielnie rysowali flagę Litwy i sąsiednich państw, a uczniowie klas drugich – czwartych na mapie Europy zaznaczali, jaka flaga do jakiego państwa należy.

Podczas lekcji języka obcego uczniowie jeszcze raz przekonali się, że wiedza języków obcych pomaga nie tylko w odnalezieniu dobrej pracy, ale też ułatwia życie codzienne, otwiera możliwość podróżowania itd. Języki obce to klucz do wszystkich kultur. A wiadomo, że w każdej kulturze jedno z najważniejszych słów – słowo „dziękuję“, dlatego uczniowie klas drugich – siódmych wykonali plakat pt. „Thank you aruond the world“ i nauczyli się, jak podziękować w różnych językach świata, pamiętając, że trzeba starać się mówić to słowo bliskim jak najczęściej w języku ojczystym.

Europejski Dzień Języków ukoronował wyjazd klas 8-IG do kina, gdzie uczniowie wraz z wychowawczyniami obejrzeli pouczający film „Był sobie pies“. Uczniowie zobaczyli i zrozumieli, że najwierniejszym i najbliższym dla człowieka zwierzęciem jest pies. Dowiedzieli się oni, jak w różnych sytuacjach życiowych – medycynie, policji, życiu socjalnym – zdolności psa pomagają człowiekowi. Oprócz obejrzanej fabuły filmu każdy z uczniów jeszcze raz upewnił się, że nie tylko języki obce, ale także języki państwowe i ojczyste są bardzo ważne.

W nowoczesnym świecie wiedza językowa – to obowiązek. Starajmy się zatem jak najwięcej poszerzać swój zapas słów, wiedzę kulturową i każdy dzień próbujmy dowiedzieć się coś nowego.

Z Europejskim Dniem Języków!

Nauczycielka języka angielskiego Justyna Dacewicz

oraz nauczycielka języka polskiego Anna Maciulewicz