Lekcja, która może uratować życie

Droga do szkoły to szczególne wyzwanie dla pierwszoklasistów. To właśnie oni któregoś dnia będą musieli samodzielnie pokonać odległość od domu do szkoły i z powrotem. Ich ochrona przed wszelkimi niebezpieczeństwami, które mogą zaistnieć na drodze, to jedna z zadań stojących przed szkołą. Właśnie dlatego w pierwszych dniach roku szkolnego uczniowie mają organizowane przez nauczycieli takiego rodzaju lekcje. Jeszcze bardziej przemawiające do dzieci są lekcje, które prowadzi sam policjant.

W tym tygodniu taką okazję miały też najmłodsi uczniowie naszego gimnazjum. Było to ciekawe spotkanie z panią w umundurowaniu, a wiadomo, że czasem sam wygląd przemawia do zebranych. Ciekawa pogadanka była zintegrowana z oglądaniem krótkich filmików o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Z ust pani policjant zabrzmiało wiele pożytecznych wskazówek o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpiecznym zachowaniu się po wyjściu z autobusu.

Nasz gość zwróciła też uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na uczestników ruchu drogowego, gdy zapada zmrok i piesi są mało widzialni. Zostały omówione sposoby unikania takich niebezpieczeństw. Uczniowie praktycznie zademonstrowali, jak będą korzystać z odblasków.

Podczas spotkania pierwszoklasiści aktywnie odpowiadali na zadawane pytania, wykazywali się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W nagrodę za aktywny udział uczniowie otrzymali odblaski.

Anna Fedorowicz