Uczniowie z Bezdan na międzynarodowym turnieju piłki nożnej w Polsce

W dniach 28-30 czerwca 26 uczniów z naszego gimnazjum wzięło udział w I edycji Turnieju Piłkarskiego Cup w Opatowie (województwo świętokrzyskie). Młodzież w Polsce przebywała na zaproszenie Mirosława Malinowskiego, prezesa Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej, z inicjatywy Macieja Cendera sekretarza Biura Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej.

Podczas pobytu odbyły się dwa turnieje pomiędzy grupami z Litwy, Polski oraz Białorusi. Rozgrywki były prowadzone systemem „każdy z każdym”. Turniej piłki nożnej miał na celu upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, możliwość poznania rówieśników z innych państw, popularyzowanie wzorców kulturalnego zachowania się młodzieży na imprezach sportowych, propagowanie zdrowego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Oprócz zmagań sportowych młodzież miała bogaty program turystyczny. Uczniowie zwiedzili podziemną trasę w Opatowie.Jest to jedno z najciekawszych miejsc tego miasta. Słynne opatowskie piwnice, począwszy od średniowiecza, a szczególnie w wiekach XVI i XVII pełniły rolę magazynów kupieckich, gdyż Opatów położony był na skrzyżowaniu wielkich szlaków handlowych. Uczniowie również zwiedzili Sandomierz, w tym najważniejsze zabytki – Podziemną Trasę Turystyczną oraz Bramę Opatowską. Uczniowie byli zachwyceni organizacją wyjazdu oraz pięknem ziemi świętokrzyskiej.

Edyta Klimaszewska