Edukacyjna lekcja w Muzeum Sztuki Stosowanej

Dbając o to, by wiedza uczniów była trwała i wszechstronna, nauczyciele naszego gimnazjum starają się organizować zajęcia nie tylko w szkole. Jednym z takich przykładów są zajęcia edukacyjne w muzeach. Ostatnio mieliśmy wyjazd do Muzeum Sztuki Stosowanej w Wilnie.

Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy na temat historii strojów europejskich w ciągu ostatnich 100 lat oraz rozwijanie twórczości platycznej uczniów. Dzieci miały możliwość zapoznać się z bogatą wystawą strojów z kolekcji Aleksandra Wasiliewa.

Niby jakaś maszyna czasu przeniosła nas na stulecie do tyłu, kiedy damy wkładały wyszyte ręcznie przepiękne sukienki i kapelusiki, a panowie mieli na głowie cylindry a w ręku eleganckie laski. Przewodniczka opowiedziała o najpopularniejszych na świecie domach mody, ich założycielach i gospodarzach oraz obowiązujących w różnych okresach kanonach mody. Zwracała też uwagę na kolorystykę ubiórów, artystyczne wzory oraz desenie.

Po obejrzeniu kolekcji uczniowie sami mieli możliwość stworzyć różnego rodzaju wzory i rysunki, które mogłyby upiększać ubiory. Wszystkie prace były udane. Każda praca plastyczna była niepowtarzalna, tak jak i przedstawione stroje kolekcji Pierra Cardena czy Christiana Diora. Taka praca plastyczna bardzo zmotywowała dzieci do twórczego podejścia do zadania, zachęciła do tworzenia czegoś nowego.

Zajęcia były tak ciekawe, że po powrocie do domu nie jeden z uczniów wykonał jeszcze kilka takich prac plastycznych, spędzając czas z ołówkiem w ręku. Być może ta wizyta w muzeum wpłynie kiedyś na decyzję wyboru kierunku studiów związanych z projektowaniem odzieży i nie tylko.

Anna Fedorowicz