Nietradycyjna lekcja w Instytucie Lotnictwa im. Antanasa Gustaitisa przy Wileńskim Uniwersytecie Technicznym im. Giedymina

30 listopada uczniowie klas starszych naszego gimnazjum mieli nietradycyjne zajęcia w Instytucie Lotnictwa im. Antanasa Gustaitisa przy Wileńskim Uniwersytecie Technicznym im. Giedymina.

Na początku przywitali nas studenci, którzy w bardzo dostępny sposób zapoznali uczniów z wymaganiami dostania się na ten lub inny kierunek Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego im. Giedymina. Zaznaczyli, że podstawowe przedmioty, na które trzeba zwrócić uwagę już w szkole, są matematyka i fizyka. Później student 2 roku Aleksandras opowiedział o Instytucie Lotnictwa, który kształci lotników, nawigatorów i inżynierów. To jest jedyna uczelnia państwowa, kształcąca pilotów śmigłowców na Litwie. Na absolwentów instytutu czekają Siły Powietrzne Wojska Litewskiego oraz Służba Ochrony Granicy Państwowej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Następnie odbyła się wycieczka do pracowni praktycznych studentów, gdzie mogliśmy podziwiać duże samoloty i śmigłowce, które są wykorzystywane podczas zajęć. W końcu trafiliśmy do pracowni pilotów szybowców i tam mieliśmy praktyczne zajęcie, podczas którego każdy własnymi rękoma sporządził szybowiec. Naszej pracy przewodniczył student 3 roku Paweł, który pomagał i doradzał w pracy. Swoje szybowce wypróbowaliśmy tuż przed budynkiem instytutu – poleciały wszystkie jak należy.

Mamy nadzieję, że ta nietradycyjna lekcja zmotywuje uczniów do nauki, a może ktoś nawet już teraz marzy o pracy pilota lub nawigatora.

Anna Maciulewicz