Edukacyjny projekt „Polskie rodziny w teatrze życia”

W dniach od 9 do 16 listopada grupa uczniów z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach  wraz z uczniami ze  Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku wzięła udział w międzynarodowym projekcie „Polskie rodziny w teatrze życia”. Projekt ten był współfinansowany przez polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej i odbył się w Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Celem projektu było rozwijanie świadomości historycznej z wykorzystaniem aktywnych metod pracy, uruchomienie dialogu międzypokoleniowego w rodzinach oraz uczenia się od siebie nawzajem, m.in.: poprzez poznawanie historii poszczególnych rodzin.

Zadaniem uczestników projektu było przeprowadzenie rozmów z rodzicami, dziadkami, pradziadkami, innymi krewnymi i zebranie historii związanych z własną rodziną. Dzięki tym opowieściom powstał spektakl. Podczas warsztatów teatralnych uczestnicy projektu mogli eksplorować zebrane historie przy pomocy metod dramowych. Wchodząc w role i tworząc etiudy przyglądali się poszczególnym historiom, odkrywali ich głębokie znaczenia i szukali powiązań. W ramach projektu młodzież również zwiedziła Wrocław oraz Krzyżową.

Uczniowie podczas projektu poznali nowych przyjaciół, wzbogacili swoją wiedzę historyczną .

Oto kilka słów od uczestników projektu:

„Wyjazd był bardzo ciekawy. Nie spodziewałam się, że tak wspaniale można spędzić czas. Będę mile wspominać wspólnie spędzone chwile w Krzyżowej.” – Agnieszka Mieżaniec

„To był wspaniały projekt, podczas którego wzbogaciliśmy swój zasób wiedzy. Chcielibyśmy podziękować organizatorom, opiekunom oraz nowo poznanym przyjaciołom, którzy tworzyli wspaniałą atmosferę podczas pobytu w Krzyżowej.” -Darek Żukowski oraz Robert Kowalewski

„Cieszę się, że mogłem wziąć udział w projekcie. Poznałem głębiej historię swojej rodziny oraz wielu nowych przyjaciół“-Sebastian Jankowski

Kordynator projektu Edyta Klimaszewska oraz Ludmiła Łatyszewicz