Gala finałowa projektu „Patriotyczne Impresje” w Częstochowie

W ramach obchodów 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nasze gimnazjum od listopada 2017 r. bierze udział w międzynarodowym projekcie „Patriotyczne Impresje” .

Celem projektu jest upamiętnienie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską, a także nawiązanie współpracy i integracja uczniów podczas wspólnego działania szkół polskich na Litwie i w Polsce. Projekt był realizowany w kilku etapach, które zawierały różne zadania. W naszym gimnazjum projekt koordynowała nauczycielka muzyki Olga Krasodomska,

W dniach 3-6 listopada nasi uczniowie wraz z innymi uczestnikami projektu z rejonu solecznickiego i wileńskiego udali się na galę finałową projektu do Częstochowy. W programie pobytu mieliśmy zaplanowany udział w korowodzie patriotycznym z okazji 100-lecia Niepodległości Polski, spotkanie w szkole partnerskiej oraz w Szkole Podstawowej Nr 8 w Częstochowie uroczystość podsumowania międzynarodowego projektu „Patriotyczne Impresje”.

4 listopada wzięliśmy udział w patriotycznym korowodzie w rytmie poloneza z Placu Biegańskiego na Błonia Jasnogórskie oraz udział w uroczystości wywieszenia 100-metrowej flagi na Wieży Jasnogórskiej.  Po południu wysłuchaliśmy Oratorium o kard. Stefanie Wyszyńskim „Per Mariam Soli Deo” w Bazylice Jasnogórskiej w wykonaniu Filharmonii Śląskiej. Wieczorem podziwialiśmy iluminację Wierzy Jasnogórskiej i Pokoi Królewskich, które rozbłysły w barwach narodowych.

W przyjaznej atmosferze wspólnej pracy i zabawy minął pobyt naszych uczniów w szkole partnerskiej. Uczniowie podczas lekcji plastyki wspólnie ułożyli drzewko życzeń dla Niepodległej, a podczas lekcji choreografii – zatańczyli. Nasi uczniowie wspólnie z chórem Szkoły Podstawowej Nr. 52 im. Małego Powstańca na uroczystości podsumowania projektu śpiewali pieśni patriotyczne.

Dziękujemy wszystkim inicjatorom, organizatorom oraz uczestnikom projektu za mile spędzony razem czas podczas realizacji projektu. Mamy nadzieję na dalszą współpracę.

Lila Gajewska