Edukacyjna wycieczka do Augustowa

18 września br. uczniowie z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach wraz z nauczycielami uczestniczyli w edukacyjnym projekcie „Poznajemy historię Polski i Litwy”, który został sfinansowany ze środków Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie“. W ramach projektu proces nauczania uczniom klas początkowych odbywał się w Augustowie oraz Studzienicznej.

Najpierw odbył się rejs statkiem „Swoboda” z portu w Augustowie do Studzienicznej. Uczestnicy projektu podziwiali malownicze krajobrazy Jeziora Białego i Studzienicznego. Podobny rejs statkiem „Serwy” odbył w 1999 r. Papież Jan Paweł II.

W Studzienicznej uczniowie zwiedzili Sanktuarium Maryjne, podziwiali pomnik Jana Pawła II oraz wykonali pamiątkowe zdjęcia. To tutaj wypowiedział Ojciec Święty prorocze słowa: „Byłem tu wiele razy, ale jako Papież po raz pierwszy i chyba ostatni”.

Następnie uczestnicy udali się do Studni, która według miejscowej legendy „zawiera cudowną wodę na choroby oczu”. To od niej pochodzi nazwa jeziora oraz miejscowości. Wszyscy zaopatrzyliśmy się w tę wodę. Później zwiedzali zabytkowy kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej. Tam każdy pozdrowił Ją w cichej, wstawienniczej modlitwie.

Po ciepłym posiłku odbyłą się lekcja edukacyjna w Muzeum Kanału Augustowskiego. Muzeum mieści się w dworku Prądzyńskiego, którego nazwa powstała od nazwiska konstruktora i realizatora projektu budowy sławnej drogi wodnej. Tam też obejrzeli film opowiadający o budowie kanału oraz ekspozycję przedstawiająca historię budowy i eksploatacji unikatowej drogi wodnej.
W trakcie całej wycieczki dopisywała wspaniała pogoda. Uczestnicy projektu pełni wrażeń wrócili szczęśliwie do domu.

Dziękujemy Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie“ za możliwość udziału w tym projekcie, za doświadczenie i szansę poznać historię Polski.

Koordynator projektu Ludmiła Łatyszewicz