Gala Finałowa konkursu historycznego „Patria Nostra” w Poznaniu

Nauka historii dla wielu często kojarzy się z nieciekawym zakuwaniem dat wydarzeń historycznych i rozbiorami terytorium. Jednak wystarczy jeden raz wykonać jakąś ciekawszą pracę, poznać temat, jak chęć poznawać szczegóły tylko wzrasta. Właśnie takim, wyjątkowo ciekawym i pobudzającym do działania, był historyczny konkurs „Patria Nostra”, w którym uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział. Zasięg terytorialny konkursu obejmował nie tylko terytorium Polski, ale także Litwę, Białoruś, Ukrainę i Kazachstan. Celem konkursu było propagowanie historii Polski, krzewienie patriotyzmu, etyki chrześcijańskiej i budowa społeczeństwa obywatelskiego.

Uczniowie IIG klasy naszego gimnazjum Mirosław Karpowicz, Dariusz Żukowski i Robert Kowalewski pod kierownictwem nauczycielki historii Ksenii Osipowicz oraz nauczycielki informatyki Reginy Dubickiej wykonali 30 – sekundową animację komputerową, dotyczącą jednego z najważniejszych wydarzeń historycznych, które miało miejsce w ciągu wyznaczonego tygodnia. Po wykonaniu pracy, uczniowie naszego gimnazjum, zostali zaproszeni na kilkudniową wycieczkę do Poznania oraz Galę Finałową konkursu.

W dniach 21-25 kwietnia bieżącego roku uczniowie z nauczycielką udali się na ciekawą podróż do Wielkopolski. W ramach konkursu „Patria Nostra” podczas pobytu w przepięknym mieście Poznań, uczniowie mieli unikalną możliwość bardziej zapoznać się z historią Polski. Pierwsze dwa dni pobytu były zapełnione wycieczkami. Uczniowie mieli okazję zobaczyć słynny pomnik Ofiar Czerwca 1956, Ofiar Katynia i Sybiru, Polskiego Państwa Podziemnego, Adama Mickiewicza. Również zwiedzili ciekawe miejsca, takie jak Ostrów Tumski, Katedrę św. Piotra i Pawła, Bazylikę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny, Muzeum Narodowe, Muzeum Rogalowe, Stary Rynek, Koziołków Poznańskich oraz wiele innych ciekawych miejsc. Wiedzę historyczną uczniów poszerzyła gra miejska, którą zorganizowali harcerze, za co im serdecznie dziękujemy.

24 kwietnia w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbyła się Gala Finałowa konkursu. Uroczystość rozpoczął organizator konkursu pan Mirosław Gryko. W czasie Gali Finałowej zostali nagrodzeni wszyscy uczestnicy konkursu. Serdecznie dziękujemy organizatorom, a szczególnie panu Mirosławowi Gryko, wszystkim fundatorom, sponsorom, partnerom i patronom honorowym konkursu. Niezmiernie się cieszymy, że mamy możliwość pielęgnować mowę ojczystą, poznawać kulturę i historię Polski, zawiązywać nowe przyjaźnie.

Czekamy nowych spotkań!

Justyna Dacewicz