„Opiewam Cię, Litwo”

Jak i każdego roku w naszym gimnazjum w lutym i marcu miesiącu był realizowany projekt z języka litewskiego „Co wiesz o Litwie?”. W tym jubileuszowym roku wraz z innymi obywatelami Litwy uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum przez różnorodne treściwe i ciekawe zajęcia uczcili setną rocznicę urodzin naszej Ojczyzny. W ramach projektu uczniowie pisali prace twórcze, brali udział w narodowych konkursach, tworzyli wiersze, rysowali rysunki, „zasadzili” drzewo Litwy, które zakwitło na różne kolory, szykowali tradycyjne litewskie dania, brali udział w wiktorynach z języka litewskiego i historii, pisali Dyktando Narodowe, uczyli się śpiewać pieśni patriotyczne, zapoznali się ze starymi tradycjami i obyczajami litewskimi.

Na zakończenie projektu oraz z okazji Dnia Odrodzenia Niepodległości Litwy  9. marca odbyła się impreza pod poetyckim tytułem „Opiewam Cię, Litwo”. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, wysłuchawszy deklamacji wierszy laureatów konkursu krasomówczego, zaśpiewawszy najpiękniejsze litewskie pieśni patriotyczne i obejrzawszy przez uczniów klasy IG  wykonaną prezentację, najaktywniejsi uczestnicy projektu i zwycięzcy przeróżnych konkursów zostali odznaczeni dyplomami oraz podziękowaniami, a także otrzymali prezenty rzeczowe.

Imprezę zakończyła patriotyczna pieśń „Wolność”, która bardzo przyczyniła się do świątecznego nastroju wszystkich zebranych.

Nauczycielki języka litewskiego Aliona Rynkun, Elena Kondratowicz, Ania Maciulewicz