Dni inżynierii w Wileńskim Kolegium Technologii i Designu

29 listopada bieżącego roku uczniowie klas IIG – IVG wraz z nauczycielkami naszego gimnazjum Justyną Dacewicz oraz Aloną Rynkun brali udział w spotkaniu orientowania zawodowego pt. „Dni inżynierii w Wilnie IDI 2017” w Wileńskim Kolegium Technologii i Designu. Podczas pobytu uczniowie zostali zapoznani z kierunkami studiów inżynierii, nowoczesnymi technologiami i urządzeniami, które zwiedzający mieli okazję wypróbować praktycznie. Spotkanie rozpoczęło się od występów przedstawicieli biznesu, którzy przedstawili, jakie zmiany życiowe zajdą w przyszłości oraz jakie kompetencje będą potrzebne dla wykonania pracy. Po części teoretycznej, uczniowie uczestniczyli w bardzo ciekawych warsztatach twórczych na temat inżynierii budowlanej oraz technologii CNC. Uczniowie mieli unikalną możliwość pobyć w roli inżynierów i zapoznać się z urządzeniami miary. Za pomocą dalmierza laserowego przeprowadzili pomiary przestrzeni wewnętrznych, za pomocą termowizora wyznaczyli miejsca, gdzie przewodność cieplna jest najwyższa, a także zmierzyli wilgotność względną powietrza w pomieszczeniu, temperaturę powietrza, punkt rosy i inne wielkości fizyczne. Uczniowie zapoznali się także z projektowaniem i technologiami produkcji CNC. Po zajęciach praktycznych uczniowie mieli krótką wycieczkę po serwisie samochodowym, gdzie mogli obejrzeć nowoczesne samochody. Dzisiejsze zajęcia edukacyjne poszerzyły wiedzę zawodową uczniów i jeszcze bardziej zachęciły ich do nauki, aby w przyszłości osiągnąć swoje cele zawodowe.

Justyna Dacewicz