O urokach jesieni podczas otwartej lekcji muzyki

W dniu 21 listopada w naszym gimnazjum odbyła się otwarta lekcja muzyki. Zajęcie w klasie 3 poprowadziła niżej podpisana, nauczycielka klas początkowych. Celem lekcji było uwrażliwienie uczniów na piękno muzyki odzwierciedlającej urok jesiennej przyrody oraz wszechstronne wzbogacenie i utrwalenie wiedzy o jesieni poprzez korelację muzyki z innymi przedmiotami. Działalność uczniów została odpowiednio ukierunkowana dzięki wykorzystaniu podczas lekcji osiągnięć technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz doborowi aktywizujących metod nauczania.

Na podstawie prezentacji multimedialnej uczniowie omawiali poszczególne zagadnienia muzyczne oraz dzielili się wrażeniami na temat piękna jesieni, przedstawionego nie tylko językiem muzyki, ale też przy pomocy pędzli wybitnych malarzy. Analizując utwory muzyczne, akompaniując na instrumentach perkusyjnych oraz śpiewając piosenki o tematyce jesiennej, uczniowie wykazali się umiejętnościami zarówno z teoretycznej, jak i praktycznej strony.

Po lekcji odbyło się zajęcie metodyczne, podczas którego nauczycielki gimnazjum podzieliły się swym wieloletnim doświadczeniem w pracy pedagogicznej. Na otwartą lekcję przybyły nauczycielki z Niemenczyna, Sużan i Jęczmieniszek, a także dyrektor i wicedyrektor naszego gimnazjum. Mówiono m.in. o projekcie, jako owocnej metodzie nauczania. Franciszka Jankowska opowiedziała o organizowanych w szkole wakacyjnych obozach letnich, natomiast Liudmiła Łatyszewicz zaprezentowała działalność kółka dramatycznego, którego jest kierowniczką. Spotkanie metodyczne uwieńczyła szczegółowa analiza wspomnianej lekcji muzyki oraz dzielenia się doświadczeniem w zakresie pracy pedagogicznej w klasach początkowych. Podsumowanie zajęcia metodycznego zorganizowała Honorata Feklistowa nauczyciel metodyk klas początkowych.

Nauczycielka klas początkowych Anna Fedorowicz