Dzień Patrona Gimnazjum

Chodzi mi o to, aby język giętki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa:
A czasem był jak piorun jasny, prędki,
A czasem smutny jako pieśń stepowa,
A czasem jako skarga nimfy miętki,
A czasem piękny jak aniołów mowa…
Aby przeleciał wszystka ducha skrzydłem.
Strofa być winna taktem, nie wędzidłem.

Juliusz Słowacki

17 listopada w naszym gimnazjum odbyła się impreza z okazji 20-lecie nadania szkole im. Juliusza Słowackiego. Szkoła imię patrona otrzymała 19 listopada 1997 roku na mocy Rady Samorządu rejonu wileńskiego.

Imprezę poprzedziła msza św. w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Ostrobramskiej – Matki Miłosierdzia w Bezdanach, którą celebrował ksiądz Arūnas Mitkeviczius. Podczas mszy został poświęcony nowy sztandar gimnazjum.

Po wspólnej modlitwie społeczność gimnazjum oraz goście udali się do auli szkolnej.

Na uroczytości była obecna wicemer rejonu wileńskiego Teresa Dziemieszko, poseł na sejm Republiki Litewskiej Czesław Olszewski, kierownik rejonowego Wydziału Oświaty Lila Andruszkiewicz, przedstawiciele Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego: Maciej Marszał, Rafał Cieśla, Tadeusz Juchniewicz, starosta gminy Bezdany Michał Janczewski, wieloletni dyrektor szkoły Aleksander Kozłowski, wieloletnia nauczycielka szkoły Lucyna Kozłowska, dyrektorzy sąsiednich placówek, rodzice uczniów, przyjaciele.

Na początku imprezy dyrektor, Wiesława Wojnicz, przedstawiła krótki zarys wspomnień z okresu życia szkoły w latach 1997-2017. Następnie Maciej Marszał z Wrocławskiego Uniwersytetu przekazał na ręce dyrektor już poświęcony sztandar gimnazjum, dyrektor zaś przekazała sztandar uczniom, mówiąc, aby go strzegli, a swoją nauką i postawą umacniali autorytet gimnazjum. Po czym cała sala odśpiewała hymn szkoły. Po przemówieniach gości, uczniowie zaprosili zebranych do obejrzenia przedstawienia słowno – muzycznego w  wykonaniu uczniów gimnazjum, który został przyszykowany pod kierownictwem nauczycielki muzyki Olgi Krasodomskiej i nauczycielki języka polskiego Edyty Klimaszewskiej. Nayczyciele gimnazjum otrzymali listy gratulacyjne, które wręczyła wicemer Teresa Dziemieszko oraz kierownik Wydziału Oświaty Lilia Andruszkiewicz. Goście z Polski przekazali uczniom prezenty za konkursy plastyczne oraz literackie, które były organizowane w gimnazjum w ramach „Tygodnia języka polskiego”.

Po uroczystościach w auli gimnazjum uczniowie zaprosili wszystkich do wspólnego zdjęcia oraz do obejrzenia wystawy prac plastycznych pt. „Ilustracje do utworów Juliusza Słowackiego“.

Edyta Klimaszewska