Lekcje wychowawcze z historią w tle

W dniach 20 i 24 października uczniowie naszego gimnazjum tradycyjnie wzięli udział w akcji „Sprzątanie Rossy” . Pogada dopisała, co sprzyjało owocnej pracy. Uczniowie klas początkowych oraz uczniowie klas starszych z wielkim zapałem zabrali się do pracy. Każdy chciał chociaż odrobinę przyczynić się do sprzątania tak wielkiego terytorium cmentarza, na którym spoczywa wielu znanych ludzi. Sprzątający za każdym razem podziwiali napisy na starych grobach, z których przemawiała do nas historia ubiegłych wieków.

Po zakończeniu sprzątania odwiedziliśmy grób ojca patrona naszego gimnazjum – Euzebiusza Słowackiego oraz jego ojczyma profesora Augusta Becu. Następnie zatrzymaliśmy się przy Mauzoleum Matki i Serca Syna. Nie zostały też bez uwagi mogiły żołnierzy poległych za naszą wolność. Zapaliliśmy tu znicze i tradycyjnie odmówiliśmy pacierz za zmarłych pochowanych na tym cmentarzu.

Natomiast 26 października uczniowie klasy 6 nie zapomnieli też o cmentarzu w Bezdanach. Wraz z wychowawczynią wybrali się oni na stary cmentarz grzebalny, gdzie uporządkowali zaniedbane mogiły, zapalili na nich znicze.

Były to prawdziwe lekcje wychowawcze integrowane z historią. Trudno jest rozpalić w dziecięcych serduszkach iskierkę szacunku do miejsc spoczynku tych, których oni nie spotkali, ale jeżeli dziecko od dziecięcych lat będzie wychowywane zgodnie z tradycjami naszych przodków, będzie dbać  o mogiły zmarłych, to przyczyni się do wychowania patriotycznego i obywatelskiego osobowości. Może te małe rączki pierwszoklasisty nie zrobiły zbyt wiele, ale każde dziecko miało okazję  podzielić się miłością do bliźniego i uświadomić, że pokolenie, które już odeszło, przyczyniło się do tego, co dzisiaj mamy i dlatego musimy z szacunkiem o nim pamiętać.

Anna Fedorowicz nauczycielka klas początkowych