Projekt literacki „Twórczość Danuty Wawiłow”

W obecnych czasach, gdy zainteresowanie uczniów książką poetycką samoistnie odchodzi na drugi plan w porównaniu z zainteresowaniem nowoczesnymi gadżetami, zadaniem nauczycieli jest przybliżyć dzieciom piękno poetyckiego słowa. W tym celu członkowie koła metodycznego klas początkowych na początku roku postanowili zrealizować projekt literacki „Twórczość Danuty Wawiłow”. Projekt był poświęcony 75 rocznicy urodzin poetki, autorki literatury dziecięcej, tłumaczki oraz autorki słuchowisk radiowych. Celem projektu było: rozbudzanie zamiłowań czytelniczych i zainteresowań twórczością słynnej poetki dziecięcej, rozwijanie zdolności recytatorskich, plastycznych, teatralnych, a tym samym wyłonienie młodych talentów.

Rozpoczęliśmy projekt prezentacją biografii i twórczości poetki. W ramach projektu był organizowany szkolny konkurs recytatorski pod tytułem „Wędrówka do krainy wierszy Danuty Wawiłow”. Uczniowie prezentowali jeden wybrany utwór. Wiersze były doskonale przygotowane i młodzi recytatorzy z wielką werwą je deklamowali. Nawet ci uczniowie, którzy raczej rzadko proszą o słowo, tym razem świetnie się popisali i oczywiście, zostali wyróżnieni.

Mieliśmy też konkurs plastyczny „Wiersze Danuty Wawiłow w wyobraźni dziecka”. Do udziału w tym konkursie zaprosiliśmy też uczniów z Gimnazjum imienia Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie oraz Szkół Podstawowych w Sużanach i Jęczmieniszkach. Uczniowie przysłali wiele barwnych i pomysłowych ilustracji do wierszy, a każda z nich  była godna uwagi. Jurorzy mieli  problem z wyłonieniem  zwycięzców, biorąc pod uwagę:  estetykę pracy, staranność wykonania oraz  inwencję twórczą.

W ostatnim dniu projektu były inscenizacje wierszy oraz prezentacja  poezji śpiewanej poetki. Poprzez dobór i interpretację najbliższych sercu poetyckich utworów dziecięcych uczniowie mieli możliwość stać się bohaterami wierszy, a tym samym poczuć bliskość i moc poetyckiego słowa autorki. Każda z klas zaprezentowała po jednym utworze. Uczniowie klasy II zaprezentowali piosenkę do  słów wiersza  „Szybko” ,  tym samym podkreślając, że rymowane wiersze autorki  świetnie pasują do rytmicznych dziecięcych piosenek. Uwieńczył projekt quiz wiedzy o twórczości Danuty Wawiłow.

We wszystkich konkursach trudno było wyłonić zwycięzców, ponieważ każdy „recytator”, „aktor”, czy „młody malarz” miał pełną swobodę  i urok przekazywania emocji, płynących z dziecięcej duszy.  Zwycięzcy wszystkich konkursów otrzymali dyplomy i nagrody, a także podziękowania za aktywny udział.

Koordynator projektu  Anna Fedorowicz