Matematyka i sport

Co wspólnego maja ze sobą matematyka i sport? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy 15 maja podczas imprezy „Matematyka i sport”. W naszym gimnazjum odbyły się międzyszkolne rywalizacje uczniów klas z 5-7. Siłami zmierzyły się drużyna naszego gimnazjum „Plusy i minusy” oraz drużyna „Saulėtekis” ze Szkoły Podstawowej „Saulėtekis“ w Bezdanach.

Dwie drużyny rywalizowały między sobą w sztafetach sportowych i w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Jak się okazało, do zwycięstwa potrzebna jest nie tylko wiedza matematyczna, ale też sprawność fizyczna, szybkość, koordynacja, umiejętność współpracy w drużynie. Już starożytni Grecy wiedzieli, że aktywność fizyczna jest źródłem zdrowia, ale dla wszechstronnego rozwoju osobowości ważne jest i ćwiczenie umysłu, a najlepsza gimnastyka dla umysłu – to matematyka. Uczniowie z wielkim zapałem rozwiązywali zadania matematyczne: liczyli, składali matematyczne domino, dopasowywali ułamki, rysowali odcinki i człowieka z figur geometrycznych, a razem musieli wykonać ćwiczenia sportowe. Okazało się, odpowiadać tabliczkę mnożenia skacząc przez skakankę to najtrudniejsze, a zarazem najweselsze ćwiczenie.

Uczniowie przekonali się, że zadania z matematyki można rozwiązywać aktywnie i z humorem, a to jest najlepsza zachęta do nauki.

Nauczycielka matematyki Regina Dubicka