Nietradycyjna lekcja w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

12 maja uczniowie klas 4-IG wraz z wychowawczyniami pojechali na wycieczkę do Białegostoku. Po czterogodzinnej wesołej podróży dotarli na miejsce. Pierwszym punktem pobytu było zwiedzanie ZOO. Można było zobaczyć takie zwierzęta jak: żubry, jelenie, konie, sarny, wilki, ptaki . Następnie wszyscy udali się do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Prowadzone są tam działalności naukowe, dydaktyczne oraz wystawiennicze. Na początku uczniowie mieli zajęcia w laboratorium edukacyjnym, gdzie wykonali pamiątkowe odlewy z gipsu. Poznali tajemniczy świat dawnej apteki, gabinetów lekarskich (stomatologicznego, okulistycznego, rentgenowskiego). Zobaczyli dawny szpital polowy, który podczas wojny mieścił się również w Pałacu Branickich. Mieli okazję obejrzeć gabinet anatomiczny, prawdziwe organy człowieka takie jak serce, nerki, migdałki, skórę, mózg, płuca. Także uwagę zwrócono na naczynia i narzędzia używane do wytwarzania leków, oryginalne meble apteczne oraz rośliny lecznicze. Kończąc pobyt na Uniwersytecie wszyscy udali  się do zabytkowej auli UMB oraz ogrodu pałacowego. Następnie uczniowie przespacerowali się po Rynku Kościuszki, gdzie w cieniu Ratusza mieli okazję zjeść pyszne lody.

Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki, nie tylko przyjemnie spędzili czas, ale wzbogacili swoją wiedzę z różnych dziedzin.

Edyta Klimaszewska