Nietradycyjna lekcja języka litewskiego i historii

7 marca uczniowie klas 5 i 6 wraz z wychowawczyniami w ramach projektu z języka litewskiego pt. „Co wiesz o Litwie” wybrali się do Wilna na nietradycyjne zajęcia edukacyjne. Pierwszym punktem wyprawy był będący niegdyś siedzibą Wielkich Książąt Litewskich oraz centrum politycznym i kulturalnym państwa odbudowany zamek, zwany Pałacem Władców, który dziś jest prawdziwym symbolem odrodzenia państwowości Litwy. Jest to muzeum o charakterze rezydencji historycznej. Uczniowie na własne oczy mogli podziwiać m. in. piece z herbami rodowymi, rzeźby, największą w świecie unikatową kolekcję historycznych kafli piecowych, drewniane sufity, żyrandole. Powiew wieków, który odczuliśmy błądząc po komnatach, przeniósł nas w czasy panowania Wielkich Książąt Litewskich.

Następnie udaliśmy się do miejsca, które  wprowadza w ogromny świat pieniądza i tajemnice finansów, a mianowicie do Muzeum Pieniądza. Tutaj zapoznaliśmy się z historią bankowości świata, dowiedzieliśmy się, jak wyglądały pieniądze w starożytności, poznaliśmy historię pieniędzy papierowych oraz obecnych kart kredytowych. Na zakończenie lekcji uczniowie musieli wykonać test i w prezencie otrzymali banknot ze zdjęciem całej grupy.

Po treściwie spędzonym czasie uczniowie w drodze powrotnej dzielili się wrażeniami i układali plany na następne wyjazdy.

Wychowawczyni 6 klasy Anna Maciulewicz