Razem zmieniamy Internet na lepsze

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Hasło tegorocznej edycji: „Razem zmieniamy Internet na lepsze” podkreśla rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu przez cały tydzień w gimnazjum odbywały się różne zajęcia promujące bezpieczne i pozytywne wykorzystywanie zasobów internetowych przez dzieci i młodzież.
Uczniowie klas 5 – 6, w celu zapoznania z podstawowymi informacjami na temat Internetu, zabawili się w grę „Tworzymy sieć“. Polega ona na podawaniu sobie kłębka w taki sposób, by powstała sieć łącząca wszystkie dzieci, biorące udział w zabawie. Tak każdy stał się małym komputerkiem, podłączonym do wspólnej sieci. Uczniowie musieli też sformułować najważniejsze zasady komunikowania między ludźmi, korzystającymi z sieci komputerowej. Nie wolno zapomnieć tu o uprzejmości, a zarazem ostrożności w obcowaniu z nieznajomymi ludźmi. Różne niebezpieczne sytuacje, które mogą się wydarzyć podczas korzystania z Internetu, w zabawny i dostępny sposób ilustrują filmiki z serii „Owce w sieci”, które z wielkim zaciekawieniem uczniowie obejrzeli i omówili.
Starsi uczniowie z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w interaktywnej lekcji online „Bądź bezpieczny w Internecie”, którą prowadził przedstawiciel „Telia” Rimvydas Jurkuvėnas. Poruszył on takie tematy jak: bezpieczeństwo urządzeń podłączonych do Internetu i ostrożne obcowanie w wirtualnym świecie; jak rozpoznać zarażone wirusem listy elektronowe i SMS; czym zagraża podłączenie się do niezabezpieczonej sieci „Wi-Fi”; na co zwracać uwagę pobierając pliki z Internetu; jakiej informacji o sobie nie można podawać; co robić w wypadku kpin elektronowych. Wszystkie te zagadnienia są bardzo aktualne dla młodzieży, dla której obcowanie w świecie wirtualnym jest tak ważne. Jaki jest ten świat online i jaki będzie, zależy od każdego z nas, bo razem jesteśmy w stanie zmieniać go na lepsze.

Nauczycielka technologii informacyjnych
Regina Dubicka