Projekt „Młodzież ocala od zapomnienia muzykę wileńską”

W ramach projektu „Młodzież ocala od zapomnienia muzykę wileńską” od 6 lat uczniowie naszego gimnazjum mają możliwość nauki gry na cymbałach wileńskich. Szkółkę cymbalistów prowadzi Stowarzyszenie „Zacheusz” z Ełku na czele z instruktorem muzycznym panem Maciejem Karpukiem. Koordynatorem projektu z naszego gimnazjum jest nauczycielka muzyki Olga Krasodomska. Projekt jest finansowany przez Senat Republiki Polskiej.

W od maja do września tego zajęcia muzyczne odbywały się w Bezdanach, na które przychodzili uczniowie, aby kontynuować naukę lub rozpocząć od nowa. Ci, którzy grają nie pierwszy rok, już mogli zaprezentować koncert. W lipcu warsztaty muzyczne odbywały się w Pieckach w okolicach Mrągowa. W warsztatach brało udział osiemnaścioro uczniów naszego gimnazjum wraz z nauczycielkami Edytą Klimaszewską oraz  Franciszką Jankowską. Podczas zajęć uczestnicy projektu poznawali naukę gry na Jankielowym instrumencie oraz doskonalili  wcześniej poznane utwory. Ważnym elementem warsztatów jest wspólne śpiewanie polskich ludowych piosenek, które pomagają rozwijać wrażliwość na polską kulturę i dziedzictwo narodowe.

Filmiki z projektu: