PROJEKT „MOST NARODÓW“

„Most Narodów”- projekt, który już czwarty rok jest organizowany w ramach programu Centrum Edukacji Nieformalnej na Litwie „Bądźmy razem“.

W tym roku w projekcie brały udział Wileńska Szkoła Średnia w Leszczyniakach (koordynatorzy projektu),  Gimnazjum „Aušros“ z Kowalczuk, Gimnazjum im. F. Skoryny z Wilna, Armeńska Szkółka Niedzielna oraz nasze Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego z Bezdan.

Podczas projektu były organizowane wspólne imprezy, wystawy prac uczniowskich, spotkania. Społeczność każdej szkoły zaprezentowała unikalność swojego narodu, przedstawiła elementy kultury etnicznej (piosenki, tańce, wiersze, tradycje, obyczaje, potrawy, itd.).  Na zakończenie projektu była zorganizowana konferencja „My z bliska“.

Spotkanie uczestników projektu pod tytułem „Dary jesieni“ odbyło się również w naszym gimnazjum. Podczas imprezy były zorganizowane zawody drużyn, gdzie uczniowie mieli okazję bliżej zapoznać się z piosenkami i kuchnią innych narodów. Uczestnicy projektu także brali udział w konkursie pt. „Dary jesieni“.

Uogólnienie projektu odbyło się  8 listopada w Szkole Średniej w Leszczyniakach (Lazdynai),  gdzie dziewczynki klasy IG Dominika Uwarowa i Wanesa Zajanczkowska przedstawiły plakat o projekcie, nauczycielka technologii Edyta Werkowska przedstawiła referat pt. „ My razem”, a chór „Nuta“ wykonał kilka polskich piosenek ludowych (kierownik nauczycielka muzyki Olga Krasodomska).

Podczas  projektu uczniowie naszego gimnazjum nie tylko nawiązali partnerskie stosunki, ale także poszerzyli grona swych przyjaciół.

Nauczycielka technologii Edyta Werkowska

?