Nietradycyjna lekcja nauczania w Bałtyckim Centrum Sztuki Bursztynu

23 września uczniowie klasy 7 zamienili naukę w ławkach na wycieczkę edukacyjną do Wilna. Rozpoczęli ją w Bałtyckim Centrum Sztuki Bursztynu, gdzie dowiedzieli się, jak powstało tzw. „litewskie złoto”, jakiego koloru może być bursztyn, jaki i gdzie spotykany najrzadziej. Zobaczyli też jeden z pięciu światowych eksponatów – bursztyn zawierający w sobie jaszczurkę. Zostali też ekspertami w rozpoznawaniu autentyczności bursztynu, podziwiali wiele eksponatów – prawdziwych dzieł sztuki, do wykonania których wykorzystano bursztyn.

Następnie czekała starówka wileńska: pomnik A. Mickiewicza, kościoły św. Anny i Bernardynów, Zaułek Literacki, gdzie, wśród ponad 200 tabliczek upamiętniających litewskich i polskich twórców, uczniowie mieli za zadanie odnaleźć jedyną poświęconą patronowi naszego gimnazjum – Juliuszowi Słowackiemu. Dalej szlak prowadził obok domu, w którym mieszkał i tworzył A. Mickiewicz, koło kościoła św. Janów do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie, gdzie przed obrazem Jezusa Miłosiernego w chwili ciszy każdy przedstawił swoje podziękowania i prośby. Idąc dalej ulicą Uniwersytecką uczniowie zatrzymali się przy Pałacu Prezydenckim, Uniwersytecie Wileńskim i ulicą Zamkową doszli do Placu Katedralnego.

Wycieczkę uwieńczyła rozrywka – film oraz posiłek. Uczniowie z wycieczki byli bardzo zadowoleni.

Regina Dubicka

DSC_0447 [] DSC_0451 [] DSC_0453 [] DSC_0461 []