Udział w akcji „Czy pływasz?”

9 maja uczniowie 6 klasy uczestniczyli w akcji „Czy pływasz?”, którą inicjowało Litewskie Centrum Dzieci i Młodzieży wraz z Ministerstwem Oświaty, Departamentem Kultury i Sportu. Celem akcji jest pomóc dzieciom ocenić swoje umiejętności pływania. Podstawową przyczyną nieszczęśliwych wypadków na wodzie jest to, że dzieci i młodzież przeceniają swoje siły i umiejętności pływania.

Uczniowie, po uprzednim wypełnieniu ankiety razem z rodzicami, przybyli do basenu Litewskiego Centrum Dzieci i Młodzieży jak na „egzamin”, gdyż musieli wykonać trzy zadania: 5 sekund utrzymać się w wodzie w pozycji pionowej, 5 sekund leżeć na plecach oraz w stylu dowolnym, ale bez odpoczynku, przepłynąć 25 metrów. Cieszy to, że połowę tej odległości pokonali wszyscy, a większość pomyślnie wykazała się we wszystkich 3 zadaniach, choć i przyznała, że nie jest to zbyt łatwe.

Po otrzymaniu zaświadczeń umiejętności pływania i wysłuchaniu cennych porad trenerów, uczniowie jeszcze raz przypomnieli sobie, jak należy bezpiecznie zachowywać się w wodzie i nad wodą, a nawet wpadłszy z ubraniem do wody – jak bezpiecznie dopłynąć do brzegu, dlatego mamy nadzieję, że zbliżające się lato przyniesie wszystkim tylko radość.

Wychowawczyni 6 klasy

Regina Dubicka