Dzień obrońców wolności Litwy

W styczniu 1991 r. odbył się masowy pokojowy opór obywateli Litwy wobec próby zajęcia przez przywódców Związku Radzieckiego wieży telewizyjnej, budynku Komitetu Radia i Telewizji, gmachu parlamentu i innych znaczących obiektów w Wilnie. Przy wieży telewizyjnej w Wilnie rannych zostało ponad 600 nieuzbrojonych osób, 14 zginęło.

Nasze gimnazjum, jak co roku, dołącza się do akcji obywatelskiej „Pamięć żywa, gdyż świadczy”. W tym roku akcja otrzymała nazwę „Światło zwycięstwa”. 12 stycznia cała społeczność naszego gimnazjum zapaliła w oknach świece i uczciła pamięć wydarzeń styczniowych, gdy dążący do wolności i jedności obywatele Litwy osiągnęli historyczne zwycięstwo. Następnie uczniowie gimnazjum mieli lekcje nietradycyjne, których celem jest rozwijanie w uczniach miłość do ojczyzny, szacunku dla jej bohaterów i przeszłości historycznej. Młodsi koledzy z klas początkowych wykonywali rysunki pod tytułem „Światło zwycięstwa” oraz „Kwitnij, niezapominajko”. Uczniowie klas starszych wykonywali plakat informacyjny na temat wydarzeń styczniowych, na lekcji historii dyskutowali na temat „13 stycznia 1991 r. – opór narodowy za wolność i jego znaczenie”. Klasa IIIG uczestniczyła na lekcji zdalnej: „Upamiętnienie 13 stycznia. Lekcja historyka kultury A. Švedas o wydarzeniach 13 stycznia”. 13 stycznia 1991 roku silny i zjednoczony naród odważnie stanął w obronie niepodległości Litwy. Po raz 33 pamiętamy o ludziach i wydarzeniach, które uczyniły nas wolnymi!

Nauczycielka historii Ksenia Osipowicz