Tydzień Matematyki

Na utrwalenie zdobytej wiedzy i żegnając rok szkolny i w dniach 13-17 czerwca w gimnazjum odbył się Tydzień Matematyki. Rozpoczęła go wiktoryna matematyczna, w której rywalizowali się uczniowie klas 5 – 10. Wiktoryna była przyszykowana w aplikacji https://www.flippity.net/. Uczniowie kolejno wybierali temat pytania i jego wartość w punktach, w przypadku odpowiedzi niepoprawnej tracili tę ilość punktów, gdy podawali odpowiedź poprawną – punkty się sumowały. Rywalizacja była więc zacięta, bo każda klasa starała się wybrać pytanie o największej wartości i wyprzedzić konkurentów. Pierwsze miejsce zajęła klasa 8, drugie – 6 klasa, a trzecie – klasa 9. Zwycięzcy w nagrodę otrzymali porcję lodów, zaznaczając zarazem, że czasem matematyka nie jest aż tak nudna i nieciekawa.

W innych dniach tygodnia uczniowie podczas lekcji matematyki przenieśli się do „Królestwa wielościanów” – ze słomek do picia lub z siatki wielościanów tworzyli najprzeróżniejsze figury przestrzenne. Wybierając figurę, którą chcieli wykonać, musieli przemyśleć, ile potrzeba krawędzi, jaka musi być ich długość, czy zawsze da się utworzyć figurę o równej długości krawędzi, tym samym powtórzyli nazwy tych figur, potrafili wskazać podstawę, ściany boczne, podać przybliżoną wysokość figury. Szkoda, że nie wszystkie figury zostały w gimnazjum, gdyż niektórzy uczniowie byli tak zadowoleni z wykonanej pracy, że postanowili zabrać je do domu, by pokazać rodzicom, ale na pewno będą już mieli mniej trudności z rozwiązywaniem zadań geometrycznych.

Nauczycielka matematyki Regina Dubicka