Dzień Żałoby i Nadziei

14 czerwca, w pamięć pierwszych wywózek na Syberię, które były organizowane przez NKWD po włączeniu Litwy do ZSRR, jest obchodzony „Dzień Żałoby i Nadziei”.  Na Litwie ludzie byli wywożeni całymi rodzinami. Tylko w pierwszym tygodniu wywieziono ich 30 tys., dlatego do dziś dnia trudno jest ustalić dokładną ilość osób.

W naszym gimnazjum uczniowie podczas lekcji historii zapoznali się i przypomnieli historię zesłańców.  Podyskutowali o trudnym losie i życiu ludzi zesłanych na Syberię.  Także wśród uczniów była zorganizowana inicjatywa „Drzewo życia” jako symbol zesłań.  Uczniowie wykonywali różne prace plastyczne i widokówki z danym symbolem. Celem inicjatywy jest zachęcać uczniów ciekawić się historią zesłania mieszkańców Litwy, pamiętać historię naszego kraju, poznać ją, także czcić pamięć byłych zesłańców i ludzi, którzy poznali ciężki los obozów.

Nauczycielka historii Ksenia Osipowicz