Projekt „Tradycje i zwyczaje wielkanocne”

Już od 5 lat w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach przed Świętem Wielkanocy jest realizowany projekt „Tradycje i zwyczaje wielkanocne”. Celem tego projektu jest pogłębienie wiedzy o tradycjach wielkanocnych naszych przodków, poszerzenie wiedzy o sensie tych świąt oraz zachęcanie do ich kultywowania.

Tegoroczny projekt rozpoczęliśmy rozważaniem znaczenia i symboliki świąt. Nauczycielka religii Inessa Mackiewicz w dostępny sposób opowiedziała o Triduum Paschalnym i wydarzeniach, z którymi kojarzą się te dni.

Kolejny dzień był podsumowaniem konkursu prac plastycznych „Kartka wielkanocna”. W tym roku udział w nim wzięli też uczniowie ze Szkół Podstawowych w Sużanach, Jęczmieniszkach oraz przedszkolacy z Bezdan i Jęczmieniszek. Wszystkie prace były wykonane bardzo pomysłowo, z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych. Komisja oceniająca miała wielkie trudności z wyłonieniem zwycięzców, którzy zostaną obdarowani prezentami i dyplomami.

Podczas lekcji języka polskiego, litewskiego i angielskiego uczniowie uczyli się redagować życzenia w językach polskim, litewskim i angielskim. Poszerzali wiedzę o świętowaniu Wielkanocy w różnych zakątkach świata.

W ramach projektu poraz kolejny organizowaliśmy akcję charytatywną „Kropelka miłości z naszego maleńkiego serduszka” na rzecz Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Do akcji też aktywnie dołączyli się rodzice. Celem przedsięwzięcia było uwrażliwienie na potrzeby bliźnich. Każde euro ofiarowane do puszki było darem serca, znakiem miłości do bliźniego. Podczas tej akcji wolentariusze zebrali niemałą pieniężną kwotę. W czasie wizyty do hospicjum uczniowie sami przekazali zebrane datki wraz z kartkami wielkanocnymi. Była to wspaniała lekcja wychowawcza.

Organizowany projekt pozwolił nam również integrować treści kształcenia z religii, poznania środowiska, plastyki oraz muzyki. Zwiedzając Muzeum Dziedzictwa Kościelnego w Wilnie uczniowie mieli możliwość podziwiać bogate skarby kościelne ze skarbca katedry wileńskiej i innych kościołów. Były to najwyższej klasy dzieła sztuki złotniczej mistrzów litewskich i zagranicznych: monstrancje, obrazy, szaty i naczynia liturgiczne zdobione szlachetnymi kamieniami i złotem, krzyże ołtarzowe i ocalałe rzeźby drewniane. Po zwiedzeniu tak bogatej ekspozycji uczniowie mieli warsztaty malowania jaj z wykorzystaniem wosku. Rozmalowane w różne kolory wyglądały przepięknie. Ostatnim akordem tej wycieczki było spróbowanie zagrania melodii uderzając w dzwony kościelne. Wycieczka pozostawiła wiele wrażeń.

Uwieńczeniem projektu była wspólna modlitwa podczas Drogi Krzyżowej w kościele pw. Najświętszej Marii Panny, Matki Miłosiernej Ostrobramskiej  w Bezdanach.

Podczas realizacji projektu udało się wiele osiągnąć, ale, na pewno, nie wszystkie możliwości wykorzystaliśmy. Mamy już pomysły na przyszłość.

Dziękuję wszystkim uczesnikom za udział w projekcie i zapraszam do dalszej współpracy.

Anna Fedorowicz