Projektas „Pažink valstybę“

Neįkainojamos patirties, naujų žinių bei įgūdžių gimnazijos 7-8 klasių mokiniai semiasi dalyvaudami respublikiniame projekte „Pažink valstybę“, kurį jau antrus metus vykdo Ugdymo plėtotės centras drauge su Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos Valstybės pažinimo centru bei kitais partneriais. Projekto tikslas – supažindinti mokinius su įvairiomis Lietuvos viešojo gyvenimo sritimis, aptarti aktualias nacionalines ir regionines problemas, apsvarstyti jų sprendimo būdus. Tad nuo šių mokslo metų rugsėjo mėnesio gimnazijos mokiniai, pasirinkę juos labiausiai dominančią sritį – krašto gynybą, uoliai kibo į darbus.

Pirmajame projekto dalyvių susitikime buvo svarstoma, sprendžiama, diskutuojama, kodėl nacionalinis saugumas yra toks svarbus kiekvienam Lietuvos piliečiui, ir, kaip aš, Lietuvos moksleivis, galiu prisidėti prie valstybės krašto apsaugos kūrimo? Pastarasis teiginys ir buvo išsikeltas kaip probleminis projekto „Pažink valstybę“ klausimas. Numatę bei suplanavę veiklas, mokiniai pradėjo domėtis informacija, kuri galėtų padėti rasti galimus problemos sprendimo variantus.

Praktinių užsiėmimų ,,Apgink ir apsigink“ metu projekto dalyviai sužinojo, kaip elgtis ekstremalios situacijos metu, kokių veiksmų reiktų imtis įvykus avarijai AE, ką daryti kaulų lūžių, nudegimo, atvirų ir kitų tipų žaizdų, žmogaus gaivinimo atvejais.

„Lietuvos kariuomenės istorija“, „Pilietinė gynyba: piliečių vaidmuo ginant šalį“, „Pasipriešinimo istorija: A. Ramanauskas-Vanagas“ ir „Nacionalinis saugumas“ – tai istorijos bei pilietinio ugdymo pamokų ciklai, skatinę projekte dalyvaujančių mokinių patriotiškumo, pilietinio sąmoningumo jausmą bei išgryninę suvokimą, kas yra valstybė, šalies istorija bei kultūra.

Įgyvendinant numatytas projekto veiklas, pirmosios edukacinės išvykos metu gimnazijos projekto dalyviai aplankė 2016-ais metais pradėjusį veikti Valstybės pažinimo centrą, įsikūrusį Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos struktūriniame padalinyje. Čia mokiniai susipažino su esminiais valstybės elementais: teritorija, gyventojais, valstybės institucijomis ir jų funkcijomis, pilietybės instituto kaita ir šiandienine samprata, piliečių teisėmis ir pareigomis.

Vėliau projekte dalyvaujantys gimnazijos mokiniai kartu su vyresnių klasių draugais, planuojančiais savo karjerą, lankėsi Medininkų Pasieniečių mokykloje ir domėjosi pasieniečio profesija. Ekskursijos metu atvykusiems moksleiviams buvo papasakota apie Pasieniečių mokyklą, pasieniečių darbą, apie galimybę ateityje rinktis pasieniečio profesiją ir tapti kursantais. Po įvairių praktinių užsiėmimų, įdomiausių pasakojimų apie ginklus, jų naudojimą, be galo atsakingą darbą tikrinant dokumentus ir kitus įvežamus daiktus, galinčius pakenkti mūsų krašto saugumui, ekskursijos dalyviai suvokė, koks nelengvas, drąsos, ryžto bei ištvermės reikalaujantis pasieniečio darbas esti.

Susipažinus su šalies valstybinių sienų gynėjais, mokiniams parūpo, kokią funkciją atlieka Lietuvos muitinė. Išsamų atsakymą į šį klausimą projekto dalyviai gavo aplankę muitinės muziejų bei dalyvavę kvapą gniaužiančiame praktiniame užsiėmime su kinologu.

Po mokinių rudens atostogų, sugūžėję į mokyklą, gimnazijos projekto „Pažink valstybę“ dalyviai, pristatinėdami pačių parengtas prezentacijas, dalijosi įdomiausia informacija krašto gynybos tema. Mokiniams plačiau pasidomėti teko LR Krašto apsaugos ministerijos, Lietuvos kariuomenės bei joms pavaldžių struktūrų ir padalinių, atsakingų už nacionalinį saugumą ir krašto gynybą, funkcijomis, uždaviniais, veiklomis. Patraukliausiomis 13-15 metų amžiaus mokiniams pasirodė Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus, Šaulių sąjungos, skautų būrelio, Jaunųjų pasieniečių būrelio, savanorių pajėgų veiklų sritys bei galimybė papildyti pastarųjų gretas. Neišdildomų įspūdžių mokiniams paliko susitikimas su Lietuvos lenkų harcerių (skautų) sąjungos valdybos pirmininku Pavelu Giliausku. Susitikimo metu mokiniai sužinojo apie šios organizacijos ypatumus bei pasikalbėjo apie mokinių galimybes ginti savo kraštą.
Harcerių (skautų) sąjunga – tai krikščioniška organizacija, kurioje veikiantys asmenys vadovaujasi postulatu – tarnauti Dievui, Tėvynei ir artimam žmogui. Pasirodo, skautų gyvenimas be galo įdomus, padedantis ugdyti moralines, patriotiškas jaunųjų žmonių vertybes.

Projekto „Pažink valstybę“ įgyvendinimas tęsiasi. Artimiausiu metu planuojamas susitikimas su Nemenčinės Generolo Adolfo Ramanausko karinio rengimo centro atstovais bei Lietuvos kariuomenės dienos (lapkričio 23 d.) minėjimas. Tikimasi, jog gimnazijos mokiniai, dalyvaujantys respublikiniame projekte, taip pat uoliai bei aktyviai sieks užsibrėžtų tikslų, dalyvaus pilietiniame valstybės gyvenime, norėdami saugoti ir ginti savo šalį.

Projekto koordinatorė Aliona Rynkun