Edukacyjne lekcje w Litewskim Muzeum Narodowym

12 grudnia uczniowie klas początkowych i klas piątej i szóstej wyjechali do Wilna. Mieli zaplanowane lekcje edukacyjne w muzeum. Klasy 1-2 miały lekcję, podczas której dowiedziały się jak powstaje chleb. Dzieci miały możliwość trzymać w rękach sprzęt rolny taki jak: kosę, sierp, sito i inny. Uczyły się, w jaki sposób należy siać żyto. Próbowały też mielenia ziaren w żarnach. Najbardziej zachwycającym momentem całej lekcji  było spożywanie pachnącego czarnego  chleba. Uczniowie poznali, jak długa i ciężka jest droga powstania chleba i jak należy go szanować.

Uczniowie klas trzeciej i czwartej mieli zajęcie przy makiecie przedstawiającym bitwę pod Grunwaldem. Obecnie uczniowie klasy trzeciej przerabiają ten temat podczas lekcji poznania świata. Po obejrzeniu filmu, omówieniu tego tematu, uczniowie mogli zobaczyć na makiecie, jak były rozmieszczone oddziały żołnierzy, jak rozwijała się akcja na polu walki, ile było chorągwi, a także znaleźć dowódców. Na zakończenie lekcji każdy uczestnik wycieczki własnoręcznie wykonał jedną z chorągwi wzorowanych na tych, jakich rycerze używali w bitwie pod Grunwaldem.

Uczniowie klas 5-6 brali udział w lekcji edukacyjnej „Skarbce pieniężne na Litwie”, podczas której dowiedzieli się, jakie pieniądze były używane od czasów starożytnych do dziś na Litwie i wysłuchali ciekawych historii o poszukiwaniu skarbów.  Podczas tej lekcji była  możliwość obejrzenia ekspozycji, a nawet dotknięcia  niektórych zabytkowych monet. Chętni mogli samodzielnie wykonać  monetę na pamiątkę. Wszystko to sprzyjało bardziej szczegółowemu poznaniu wydarzeń historycznych i tradycji lokalnych.

Nauczycielka klas początkowych Franciszka Jankowska