Wycieczka – uwieńczeniem obozu

7 czerwca uczęszczający do obozu „Dzwoneczek” udali się na wycieczkę do Wilna.

Najpierw uczniowie zwiedzili Pałac Wielkich Książąt Litewskich. W dawnej rezydencji wielkich książąt litewskich poznali wiele ciekawych faktów z życia byłych władców. W salach odbudowanego pałacu młodociani turyści mogli obejrzeć bezcenne skarby: tron królewski, gobeliny, piece z herbami rodowymi, największą w Europie kolekcję kafli piecowych, prześliczne żyrandole. Zapoznali się z ekspozycjami architektonicznymi i historycznymi. Uczniowie podziwiali też zbiory obrazów, broni i trofeów myśliwskich.

Zwiedzających zainteresowały też stałe ekspozycje pięknego wystroju pałacu doby późnego gotyku, renesansu i wczesnego baroku oraz Sala Skarbca. Przez kilka minut mogli zachwycać się muzyką organową.

Przewodnik pokazał podziemia, gdzie są przeprowadzane wykopaliska archeologiczne. Po obejrzeniu całej ekspozycji zwiedzający udali się do Muzeum Techniki i Energetyki.

Pomieszczenia muzeum – to była pierwsza w Wilnie Centralna Elektrownia. Dzieci zapoznały się tutaj z autentycznym wyposażeniem elektrowni, która przecież jeszcze do niedawna funkcjonowała. Obejrzały kotły parowe, turbiny oraz generatory kondensatorów. Nowoczesne technologie pozwoliły zwiedzającym być nie tylko obserwatorami, lecz także aktywnymi uczestnikami procesu poznawczego. Dzieci mogły skorzystać z interaktywnych ekspozycji, które zostawiły wiele wrażeń.

Podczas takich wycieczek edukacyjnych każdy zwiedzający miał możliwość zaczerpnąć wiedzy i treściwie spędzić wolny czas.

Anna Fedorowicz

Letni obóz ,,Dzwoneczek’’

Uczniowie początkowego nauczania i klasa piąta w tym roku mieli pięciodniowy  letni obóz ,,Dzwoneczek’’. Rozpoczęliśmy od święta ,,Dzień Dziecka’’, który wspólnie z przedszkolem był organizowany w postaci różnorodnych gier, zabaw i zawodów. Dzieci otrzymały na zakończenie święta piękne, kolorowe piłki. Następny dzień była edukacyjna  wycieczka do muzeum Władysława Syrokomli, gdzie uczniowie wypróbowali własnoręcznie pięknego pisma  gęsim piórem, obsadką i zwykłym patyczkiem. Również w tym dniu odwiedziliśmy i Muzem w Miednikach. 5 czerwca w remizie strażackiej w Niemenczynie dzieci zapoznały się z pracą strażaków. Oglądały samochód strażacki i różne sposoby gaszenia ognia podczas pożaru. W dniu sportu uczniowie wykazali, jacy są sprawni fizycznie: biegali, skakali, wykonywali rzuty do kosza i inne ciekawe ćwiczenia. Zakończyliśmy obóz wspaniałą edukacyjną wycieczką do Wilna do Pałacu Władców Wielkich Książąt Litewskich i Muzeum Techniki i Energetyki.

Koordynator  obozu ,,Dzwoneczek’’  Franciszka Jankowska