Konkurs ortograficzny „Juliuszowe dyktando”

8 kwietnia w Szkole Średniej im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach kolejny raz odbył się konkurs ortograficzny pt. “Juliuszowe dyktando” poświęcony patronowi szkoły, z okazji 205 rocznicy urodzin i 165 rocznicy śmierci pisarza. Na konkurs przybyli dostojni goście: doktor nauk humanistycznych z Katedry Filologii Polskiej i Dydaktyki Litewskiego Uniwersytetu Edukologicznego Barbara Dwilewicz, która ułożyła dyktando na konkurs i była przewodniczącą komisji sprawdzającej. Także mieliśmy zaszczyt powitać Natalię Barcz i Sebastiana Nowakowskiego z Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, którzy prowadzili zajęcia metodyczne nauczycielom języka polskiego pt. „Internetowe zasoby edukacyjne i szkolenia dla nauczycieli online“. Fundatorem nagród zwycięzcom konkursu był Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na konkurs zarejestrowały się następujące szkoły: Gimnazjum im.K.Parczewskiego w Niemenczynie, Bujwidzka Szkoła Średnia, Szkoła Podstawowa w Jęczmieniszkach oraz Szkoła Podstawowa w Mościszkach.

Podczas, gdy uczniowie pisali dyktando, nauczyciele mieli zajęcie metodyczne, a następnie wraz z uczniami uczestniczyli w nietradycyjnej lekcji pt. „ Lekcja ze Słowackim’. Zajęcia prowadziła Natalia Barcz i Sebastian Nowakowski z Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Podczas nietradycyjnej lekcji, uczniowie wzbogacili swoje wiadomości o poecie. Po zajęciach metodycznych przed publicznościę wystąpili uczniowie naszej szkoły z przedstawieniem słowno -muzycznym o Juliuszu Słowackim. Organizatorem konkursu były panie od języka polskiego – Edyta Klimaszewska, Anna Maciulewicz oraz Honorata Szapeliene.

Laureaci wśród uczniów klas 9:

I miejsce – Dorota Szulska ( Szkoła Średnia w Bujwidzach)

II miejsce – Robert Ciura (Szkoła Podstawowa w Mościszkach)

III miejsce – Lech Jawelski (Szkoła Podstawowa w Jęczmieniszkach)

Laureaci wśród uczniów klas 10:

I miejsce – Waldemar Baran (Szkoła Średnia im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach)

II miejsce – Marta Gulbicka (Gimnazjum im.K.Parczewskiego w Niemenczynie)

III miejsce – Rafał Czerniawski (Szkoła Podstawowa w Jęczmieniszkach)

Gratulujemy zwycięzcom!

Panie od języka polskiego – Edyta Klimaszewska, Anna Maciulewicz oraz Honorata Szapeliene.