Nietradycyjne lekcje w Polsce

5-7 września br. uczniowie z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach wraz z nauczycielami uczestniczyli w edukacyjnym projekcie „Narodowe Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości”, który został sfinansowany ze środków Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie“. W ramach projektu proces nauczania uczniom klas 6-8, IG-IVG odbywał się w Krakowie oraz Oświęcimiu. Głównym celem było uświadomienie uczniom znaczenia wydarzeń z 1918 r. dla powstania niepodległego państwa polskiego, podkreślenie wkładu pracy i zasług wielu Polaków w walce o wolność i utrzymanie polskości.

Uczniowie przez trzy dni zwiedzali Kraków oraz Oświęcim. Najpierw uczniowie  zwiedzali Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau.Zwiedzanie obozu uczniowie rozpoczęli od bramy z napisem „ ARBEIT MACHT FREI”, co oznaczało „Praca czyni wolnym”. Następnie w zadumie młodzież zwiedzała bloki obozowe.Każdy blok przedstawiał tragiczną historię obozu. Dla wszystkich była to niezapomniana lekcja historii, którą z  pewnością zapamiętają na długo.

Kolejnym punktem wycieczki była wyprawa do Krakowa,gdzie pani przewodnik udzieliła kolejnej lekcji historii. Opowiedziała o losach Wzgórza Wawelskiego.Uczniowie zwiedzili Katedrę , podziwiali widok Krakowa z wieży Dzwonu Króla Zygmunta. Odwiedzili także krypty, gdzie znajdują się groby królów oraz takich postaci, jak Tadeusz Kościuszko, gen. Władysław Sikorski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy marszałek Józef Piłsudski. Zobaczyli także miejsce spoczynku pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Kopca Kościuszki, z którego roztaczała się piękna panorama Krakowa. Kolejną atrakcją był godzinny rejs statkiem po Wiśle, podczas którego uczniowie podziwiali panoramę zabytkowej zabudowy miasta .

Dziękujemy Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie“ za możliwość udziału w tym projekcie, za doświadczenie i szansę poznać historię Polski.

Koordynator projektu Edyta Klimaszewska